Објавено на:

Три малолетни девојчиња загинаа во несреќа со мигранти во близина на грчкиот остров Хиос

t

Три девојчиња, неофицијално сестри на возраст од пет до десет години, го загубија животот во несреќа со чамец со мигранти во близина на грчкиот остров Хиос, а спасени се 16 лица, јави дописничката на МИА од Атина.

Од крајбрежната служба на Грција соопштија дека на карпестиот брег во североисточниот дел на островот била спроведена спасувачка акција во која биле откриени безживотните тела на трите малолетни девојчиња и спасени 14 лица, додека пак на копно биле пронајдени и спасени уште две лица.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Колумна на Коѕијас: Зошто е важен Договорот…

Договорот од Преспа храбро го отплетка она…

Потпретседателот на ЕК со поддршка за Грција:…

Потпретседателот на Европската комисија, Маргаритис Схинас за…

Мицотакис повторно предупредува: Ќе имате проблеми со…

Сакам уште еднаш да упатам предупредувачка порака…

Грчки министер: Мицотакис ќе го поништи Преспанскиот…

Министерот за здравство на Грција, Адонис Георгиадис,…

Мицкоски: Користење на „Македонија“ и „македонски“ не…

Достоинствена беше заклетвата на претседателката Гордана Сиљановска Давкова,…