Објавено на:

Трудо бара Израел да го заштити цивилното население во Газа

t

Владата на Канада го повикува Израел да вложи максимални напори за заштита на цивилното население во Појасот Газа за време на воените операции против радикалното палестинско движење Хамас.

„Ние цврсто инсистираме Израел, дури и кога го следи Хамас, да го искористи своето легитимно право на самоодбрана во согласност со меѓународното право и да вложи максимални напори да го заштити цивилното население на Појасот Газа“, рече Трудо.

Трудо потсети дека Канада се залага за примирје во палестинско-израелската зона на конфликт со цел да се достави хуманитарни материјали во Газа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бајден: Пристапот на Нетанјаху во Газа е…

Пристапот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху кон…

Австралија ќе назначи специјален советник за истрага…

Австралиските власти ќе назначат специјален советник кој…

Ултиматум на Бајден до Нетанјаху: Сменете ја…

Американскиот претседател Џо Бајден во текот на…

Доналд Трамп му порача на Израел што…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека…

Блинкен бара брза и непристрасна истрага за…

Шефот на американската дипломатија, Ентони Блинкен, кој…