Објавено на:

Трудо: Се залагаме за мир со “две држави” на Блискиот Исток

t

Признавањето на државата Палестина, која би коегзистирала мирно со Израел, на крајот треба да доведе до крај на палестинско-израелскиот конфликт. Ова го изјави канадскиот премиер Џастин Трудо за време на разговорот со новинарите во Ванкувер, кој беше емитуван на националните телевизиски канали.

„Ќе продолжиме да се залагаме за решение со две држави [на израелско-палестинскиот конфликт] и ќе работиме на тоа“, рече Трудо. „Нема да видиме мир и стабилност во регионот додека Израелците не живеат. во безбедна еврејска држава и Палестинците ќе ги остварат своите аспирации во безбедна, безбедна и просперитетна палестинска држава признаена во меѓународните граници“.

Според Трудо, напорите на Отава на меѓународната сцена сега се насочени кон постигнување на оваа цел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нетанјаху објави листа: За ова не може…

Додека израелскиот тим се подготвува да отпатува…

Израелските тенкови влегоа во Газа!

Израелските сили рано утрото го нападнаа градот…

Нетанјаху: Подготвен сум да трпам лични напади…

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска ја објасни…

Папата Франциск ги повика Израел и Хамас…

Папата Франциск денеска повика на итна испорака…

Шпаниjа ќе поднесе тужба против Изpаeл за…

Шпанија најави дека ќе се придружи на…