Објавено на:

Тужба против Фејсбук и Инстаграм поради „овозможување“ трговија со деца

t

Платформите на Марк Цукерберг се „почва за предатори“, тврди јавниот обвинител на Ново Мексико.

Фејсбук и Инстаграм прикажуваат сексуална содржина на малолетници и служат како „пазар за предатори во потрага по деца“, се вели во тужбата против матичната компанија на платформите, Мета, од страна на државниот обвинител на Ново Мексико.

Поднесена во вторникот, тужбата наведува дека на малолетните корисници на двете платформи – кои можат да се пријават без проверка на возраста – им се прикажуваат огласи кои се поврзуваат со страници за порнографија за возрасни и се упатуваат на сметки кои објавуваат „слики од сексуални односи и сексуализирани слики на малолетници“, дури и кога детето не изрази интерес за оваа содржина.

„Истражителите на канцеларијата открија дека одредени содржини за експлоатација на деца се над 10 пати позастапени на Facebook и Instagram отколку на Pornhub и OnlyFans“, рече државниот обвинител Раул Торез во изјавата.

Инспекторите од канцеларијата на Торез создадоа голем број фиктивни профили за да ги тестираат политиките за спроведување на Мета. Тимот отвори пар сметки во кои се претставува како 13-годишно девојче и нејзината мајка, за која имплицираа дека е „заинтересирана да тргува со нејзината ќерка“. Двете сметки го достигнаа лимитот од 5.000 пријатели на Facebook за неколку дена, а сметката на мајката беше бомбардирана со „несоодветни изрази на љубов или интерес“ за нејзината ќерка, од кои ниту една не беше означена од Фејсбук.

Ќерката, наречена „Иса“ од истражителите, беше додадена во групата за разговор во која членовите споделуваа „порнографски видеа и голи фотографии од малолетни девојчиња“, кои останаа активни по бројните пријави до модераторите на Фејсбук.

„Пораките и разговорите на Иса се полни со слики и видеа од гениталиите, вклучувајќи ги и откриените пениси, кои таа ги добива најмалку 3-4 пати неделно“, се наведува во тужбата, објаснувајќи дека ниту еден од мажите одговорни за овие пораки не бил забранет од Фејсбук. , и покрај тоа што е пријавен.

Профилот на ќерката и оној на друга фиктивна тинејџерка потоа беа споделени од анонимна сметка рекламирајќи малолетни девојчиња кои „продаваат“ секс, додека друг профил на Инстаграм кој наводно припаѓа на 13-годишно девојче беше следен од профили чии профили сугерираа дека тие продаваше детска порнографија.

Додека тужбата вклучуваше некои преработени слики од содржината видена од истражителите, во неа беше наведено дека другите слики мораа да се испуштат бидејќи се „премногу графички и вознемирувачки“.

Тужбата бара 5.000 долари од Мета за секое наводно прекршување на Законот за нефер практики на Ново Мексико и ја обвинува фирмата за кршење на законите за јавна непријатност ставајќи го во опасност здравјето и безбедноста на „илјадници“ деца во Ново Мексико.

„Експлоатацијата на децата е ужасно злосторство и онлајн предаторите се одлучни криминалци“, рече Мета како одговор на тужбата. „Ние користиме софистицирана технологија, ангажираме експерти за безбедност на децата, известуваме за содржината до Националниот центар за исчезнати и експлоатирани деца и споделуваме информации и алатки со други компании и органи за спроведување на законот… за да помогнеме во искоренувањето на предаторите“.

Тужбата беше поднесена помалку од една недела откако Мета објави дека ги зајакнува карактеристиките за безбедност на децата, по серијата извештаи на Wall Street Journal кои открија дека Мета не успеал да ја ограничи активноста на педофилските мрежи на Фејсбук и Инстаграм.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тужба против Фејсбук и Инстаграм поради „овозможување“…

Платформите на Марк Цукерберг се „почва за…

(Видео) ОБИД ЗА КИДНАПИРАЊЕ НА ДВЕ ДЕЦА…

Обид за киднапирање на две деца е…

Тренчевска: Децата се безбедни, да не се…

И министерот Спасовски и обвинителот Бубевски вчера…

УНИЦЕФ: Децата во Газа страдаат, луѓето живеат…

Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) повика…

Американската држава Тексас го тужи Фајзер поради…

Фармацевтскиот гигант ја измами јавноста за ефикасноста…