Објавено на:

Турција ги врати командантите на Азов во Украина, Русија згрме: Киев и Анкара го прекршија договорот!

t

Враќањето од Турција во Украина на командантите на екстремистичкиот полк „Азов“ е кршење на договорот, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.


Според него, договорот го прекршиле и Киев и Анкара, додека Русија не била информирана.
Претходно Владимир Зеленски на својот канал Телеграм објави дека лидерите на Азовскиот полк (екстремистичка организација забранета во Русија) кои се наоѓале во Турција се вратиле во Украина.
Во петокот, Зеленски пристигна во Турција, каде што разговараше со претседателот Реџеп Таип Ердоган. Во саботата Зеленски на својот канал Телеграм напиша дека од Турција за Киев летаат Денис Прокопенко, Свјатослав Паламар, Сергеј Волински, Олег Хоменко и Денис Шлега.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Подољак: Потребна ни е подобра пропаганда за…

Михаил Подолијак се осврна на видеото на…

Американски сенатор: Никој не верува дека Украина…

Американското раководство требa да стави крај на…

Анкета: Половина од Американците мислат дека Украина…

Сè поголем дел од американските гласачи велат…

Москва: Русија нема да дозволи „нацистичка држава“…

Во моментов, ниту Западот ниту Киев не…

Зеленски почна да ја сузбива корупцијата за…

Украинскиот претседател Владимир Зеленски го одобри новиот…