Објавено на:

Турција го повика на разговор американскиот амбасадор за коментар на социјалните мрежи

t

Турското Министерство за надворешни работи го повика американскиот амбасадор на разговор за да ја изрази својата нелагодност поради предупредувањето што амбасадата го објави на својата веб-страница во врска со вчерашниот митинг на опозицијата во центарот на Истанбул.

Извори во МНР изјавија дека Анкара му кажала на амбасадорот Џеф Флејк дека во американските изјави има неосновани наводи за мерките што ги преземале турските полициски сили за време на демонстрациите.

Илјадници луѓе се собраа вчера на протест против осудата на водечкиот турски опозициски политичар Џанан Кафтанчиоглу, кој е обвинет за навреда на претседателот и државата.

Американската амбасада во Турција на 18 мај објави предупредување на својата веб-страница за можна интервенција на полицијата за време на демонстрациите на опозицијата.

Извор: МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Спасовски: Откриени сторителите на двете убиства. Турција…

Ние впрочем, а и јавниот обвинител најави…

Путин: Најверојатно Американците го разнесоа гасоводот „Северен…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…

Путин: САД го креираа украинскиот конфликт

Рускиот претседател го обвини Вашингтон за организатор…

Американскиот Конгрес изгласа почеток на процедурата за…

Домот предводен од републиканците усвои републиканска резолуција…

Турција предлага делумна ревизија на системот „ол…

Претставници на турската туристичка индустрија предлагаат да…