Турција драстично го зголеми увозот на руска нафта и деривати

t

И покрај тоа што е членка на НАТО, Турција одлучи да не ги прекинува врските со Русија поради конфликтот во Украина, а наместо тоа, ја продолжи, па и ја продлабочи економската соработка и билатералната трговија.

Испораките на руска сурова нафта од типот Урал во Турција скокнале на рекордни 400.000 барели дневно во ноември 2023 година, што претставува околу 14 отсто од вкупниот извоз на нафта на Русија минатиот месец, покажуваат податоците.

Со зголемување на увозот на руска, наместо нафта од други производители, турските компании би можеле да заштедат околу 2 милијарди долари на сметки за енергија во 2023 година, според податоците на лондонската берза и проценките на трговците, со што ќе се подобри економската ситуација на земјата која долго време се бори со инфлацијата.

Ваквата политика на Турција и заинтересираните страни наиде на негодување во официјален Вашингтон, од каде веќе подолго време ја критикуваат Анкара, но засега нема конкретен одговор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Да земјотреси утринава ја стресоа Анталија

Два земјотреси со јачина од 3,9 го…

Португалска компанија пронајде 10 милијарди барели нафта…

Португалската нафтена компанија Галп Енергија во неделата…

Лавров се заканува? Западот е на работ…

Западот е на работ на директен воен…

Русија и Кина потпишаа Меморандум за соработка…

Врховниот командант на руската морнарица, адмирал Александар…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…