Објавено на:

Турција започна воена операција во Сирија! Сириските курди негираат дека имало воени дејствија

t

Турција започна воена операција во Сирија, конвојот влезе во Африн, – изјави шефот на одделот за култура и туризам на провинцијата Јозгат Хусеин Чичи.

Според него, турските сили влегле во битка со курдските формации, а работи и турската авијација.

Сириските Курди не потврдуваат дека е во тек турска операција на северот на земјата, изјави за РИА Новости Басам Сакер, претставник на Сирискиот демократски совет во САД.


„Овие извештаи не се точни. Немаше напади и ние веруваме дека ниту Русија ниту Соединетите Држави не одобрија такви напади. Но, забележавме дека тие го зголемија бројот на напади со беспилотни летала во областа, тие се насочени кон цивили, само раководството.- владите, што не е добро за стабилноста во областа“, рече Сакер.


Така тој ги коментираше извештаите кои кружат на социјалните мрежи дека Анкара наводно започнала воена операција во северна Сирија.

Според Сакер, САД и Руската Федерација ги увериле Курдите дека нема да има воена операција од страна на Турција. „Имавме состаноци во Стејт департментот минатата недела, а исто така и со Русите. Тие негираа дека го одобруваат ова“, рече тој.
Според него, сириските Курди се подготвени да се бранат доколку е потребно, а за тоа има договор со сириската влада.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ердоган: Не планираме да ѝ се правдаме…

Анкара нема намера да бара одговорност од…

По Бугарија и Грција, Бектеши сега ќе…

Денеска Македонија и Бугарија не успеаја да…

Грчки професор: Конфликт меѓу Грција и Турција…

Секој конфликт меѓу Грција и Турција може…

Турција ќе плаќа дел од рускиот гас…

На средбата меѓу турскиот и рускиот лидер,…

За 110% зголемен бројот на странски туристи…

– Во државава во јули годинава се…