Објавено на:

Турција започна воена операција во Сирија! Сириските курди негираат дека имало воени дејствија

t

Турција започна воена операција во Сирија, конвојот влезе во Африн, – изјави шефот на одделот за култура и туризам на провинцијата Јозгат Хусеин Чичи.

Според него, турските сили влегле во битка со курдските формации, а работи и турската авијација.

Сириските Курди не потврдуваат дека е во тек турска операција на северот на земјата, изјави за РИА Новости Басам Сакер, претставник на Сирискиот демократски совет во САД.


„Овие извештаи не се точни. Немаше напади и ние веруваме дека ниту Русија ниту Соединетите Држави не одобрија такви напади. Но, забележавме дека тие го зголемија бројот на напади со беспилотни летала во областа, тие се насочени кон цивили, само раководството.- владите, што не е добро за стабилноста во областа“, рече Сакер.


Така тој ги коментираше извештаите кои кружат на социјалните мрежи дека Анкара наводно започнала воена операција во северна Сирија.

Според Сакер, САД и Руската Федерација ги увериле Курдите дека нема да има воена операција од страна на Турција. „Имавме состаноци во Стејт департментот минатата недела, а исто така и со Русите. Тие негираа дека го одобруваат ова“, рече тој.
Според него, сириските Курди се подготвени да се бранат доколку е потребно, а за тоа има договор со сириската влада.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пожарите земаа 11 животи во Турција

Вкупно 11 лица загинаа во пожарите во…

Турција има златни резерви во вредност од…

Пазарната вредност на златните резерви на Турција…

(Видео) СТАДИОНОТ ЕРУПТИРАШЕ по голот на турскиот…

Во тек е натпреварот меѓу репрезентациите на Турција и Грузија…

(Видео) Пороен дожд и тепачка на трибините во…

Денеска на стадионот во Дортмунд се игра…

Земјотрес во Турција!

Земјотрес со јачина од 3,3 степени според…