Турција од денеска започнува имунизација со својата вакцина „Турковак“

t

Турција денеска почнува со аплицирање на турската вакцина против Ковид-19 Турковак, објави државната ТРТ Хабер, цитирајќи ги здравствените власти.

Министерот за здравство Фахретин Коџа на Твитер објави дека вакцината може да се даде и како засилувачка доза, без разлика каква вакцина била дадена претходно. Оние кои сакаат да се вакцинираат со овој препарат можат да закажат термин во градските болници во државата од каде ќе започне вакцинацијата. И самиот Коџа вчера ја прими вакцината Турковак како засилувачка доза, заедно со членовите на специјализираниот научен совет за контрола на коронавирусот.

Турската вакцина Турковак доби одобрение за итна употреба минатата недела. Со воведувањето на Турковак, Турција стана деветта земја во светот што произведува сопствена вакцина против КОВИД-19. Досега во државата се аплицирани 130.656.206 дози вакцина против коронавирус. Вкупно 56,87 милиони луѓе биле имунизирани со најмалку една доза, 51,53 милиони со две дози, а 18,34 милиони примиле трета доза вакцина додека 83,01 отсто од возрасната популација се вакцинирани со две дози, покажуваат официјалните статистички податоци.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пендаровски: Освен што со својата лојалност придонесува…

Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на…

Ердоган му честиташе на Вучиќ за победата:…

Српскиот претседател Александар Вучиќ доби честитки по…

Спасовски: Откриени сторителите на двете убиства. Турција…

Ние впрочем, а и јавниот обвинител најави…

Турција предлага делумна ревизија на системот „ол…

Претставници на турската туристичка индустрија предлагаат да…

(Видео) Турски пратеник доживеа срцев удар додека…

Турски пратеник вечерва доживеа срцев удар за…