Објавено на:

Уапсена е директорката на Агенцијата за спречување на корупцијата во Црна Гора

t

Службеници на СЈО утрово ја блокираа зградата на АСК каде што вршат претрес, објави РТЦГ.

Повеќе детали засега не се познати. Се чека официјално соопштение.

Буџетската инспекција извршила увид во Агенцијата како дел од годишниот план, а наодите биле објавени на 22 март. Министерството за финансии потоа наодите од увидот ги испратило до Специјалното државно обвинителство кое врз основа на приложената документација формирало кривично дело.

Тогаш инспекцијата предупредила дека Перовиќ сама си пишувала прекувремена работа и променливи во текот на 2023 година, за што добила речиси 13.500 евра, што, како што утврдиле од Буџетската инспекција, е спротивно на Законот за плати на вработените во јавниот сектор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Детали за апсењето на Врховниот судија Наке…

Синот на поранешниот градоначалник на Ново Село,…

Уапсени се 15 лица на грчкиот остров…

Грчката полиција денеска уапси 15 лица во…

Апсење во Куманово: Пронајдени кокаин и канабис

На 10.05.2024 во 19.30 часот во Куманово…

(ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО) АПСЕЊЕ ВО КОЧАНИ! Ова се…

Денеска во Кочани од страна на полициски…

Албанец уапсен на Деве Баир

Албанец уапсен на еден македонски граничен премин. …