Објавено на:

Уапсени војниците кои го критикуваа Зеленски: Ќе им се суди за дезертерство

t

Украинските војници од 115-та бригада, кои одбија да извршат борбена мисија во Северодонецк и снимија видео од лоши услови, се уапсени и испратени во украинскиот истражен затвор поради „дезертирање“, пишуваат украинските медиуми.

Припадниците на уапсената бригада снимија видео во кое ги критикуваат Зеленски и началникот на Генералштабот на вооружените сили на Украина, Залужни дека биле фрлени во првите редови, практично невооружени, пренесуваат руските телеграм канали.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Уште еден трофеј: Руските воздушни сили соборија…

Руските воздушни сили соборија украински авион МиГ-29…

(Видео) Тешко на Украинците: Русија објави снимки…

Руското Министерство за одбрана објави снимка од…

Да ја прогласат за народен херој: Украинска…

Војниците поставувале мини кога коза, која побегнала…

Друго е кога ќе се спомне Сармат:…

Украина веројатно нема да презема чекори за…

(Видео) Малку ги изненади: Шојгу им упадна…

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу беше…