Уапсен британски пратеник осомничен за силување и за поседување на дрога

t

Британскиот конзервативен пратеник Криспин Блант потврди дека е уапсен под сомнение за силување и поседување дрога.

Блант, поранешен министер за правда и поранешен претседател на парламентарната Комисија за надворешни работи, во изјавата рече дека е уверен дека истрагата ќе заврши без обвиненија.

Тој рече дека претходно пријавил обид за изнуда поврзана со истиот инцидент и дека разговарал со полицијата пред неколку недели.

„Двапати бев интервјуиран во врска со овој инцидент, првиот пат пред три недели кога првично ја пријавив мојата загриженост за изнуда и вториот пат по моето апсење. Апсењето беше непотребно бидејќи останувам подготвен целосно да соработувам со истрагата што ја имам. уверен дека ќе заврши без обвиненија“, рече тој.

Блант е суспендиран и побарано е да се држи подалеку од парламентот додека не заврши полициската истрага, пишува Гардијан.

Претходно, полицијата во Сари соопшти дека маж на 60-годишна возраст бил уапсен под сомнение за силување и поседување дрога и пуштен со кауција.

„Можеме да потврдиме дека едно лице е уапсено вчераутро под сомнение за силување и поседување на контролирана супстанција. Тој е ослободен со условна полициска кауција во очекување на дополнителни истраги“, изјави портпаролот на полицијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кривична против шестмина тетовчани, силувале малолетничка

СВР Тетово поднесе кривична пријава против 18-годишниот…

Претрес во Велес: Пронајдена дрога кај 63-годишен…

Полицијата вчера привела шеесет и тригодишен велешанец…

13-годишно девојче киднапирано и силувано од двајца…

Двајца мажи се уапсени под сомнение дека…

24 години ја силувал сопствената ќерка, си…

Австриски суд денеска соопшти дека ја поништил…