Објавено на:

Убиени повеќе од 200 украински војници, соборени 11 дронови – Брифинг на руското МО

t

На 88-от ден од специјалната операција во Украина, руската авијација погоди три командни пунктови, 26 концентрациони области и складиште за муниција на украинските војници, уби повеќе од 210 националисти, онеспособи 38 парчиња опрема, а руските системи за противвоздушна одбрана соборија 11 украински дронови за еден ден.

Напредокот на операцијата


Руски авиони погодиле три командни пунктови, 26 концентрациони области и складиште за муниција на украинските војници, убиле повеќе од 210 националисти, онеспособиле 38 парчиња опрема, изјави на брифингот во неделата генерал-мајор Игор Конашенков, портпарол на руското Министерство за одбрана.
Исто така, руските системи за воздушна одбрана соборија 11 украински беспилотни летала за еден ден. „Покрај тоа, во областите на населбите Каменка и Букино, регионот Харков, пресретнати се две украински ракети од ракетен систем со повеќекратно лансирање Смерч“, додаде официјалниот претставник на Министерството за одбрана.
Артилериските и ракетните сили на Руската Федерација погодија 583 области на концентрација на жива сила и воена опрема на непријателот, уништија 41 командно место на украинските трупи, 76 артилериски и минофрлачки единици, вклучително и 3 батерии на Град МЛРС и украинската електронска војна Буковел, рече генерал-мајор.
Според Министерството за одбрана, високопрецизни воздушни ракети на руските вооружени сили погодиле 13 области на концентрација на жива сила на украинските војници и украинската воена опрема, како и четири складишта за муниција во областите на населбите Соледар, Сол во Народна Република Доњецк и Нирково во Народна Република Луганск.

„Азовстал“


Саперите почнаа да ги чистат мините во Мариупол, во непосредна близина на металуршката фабрика Азовстал, изјави за РИА Новости заменик-командантот на инженерскиот вод на ДПР со знакот за повикување Крот.
„Има муниција што ја оставија вооружените сили на Украина, силите на Националната гарда, во куќи, подруми, направија складишта за потрошна муниција, скриени магацини. Има муниција што беше инсталирана од нашите единици, особено инженерските да се обезбеди линијата на фронтот“, рече соговорникот на агенцијата. Според него, масовно минирање било извршено и околу Азовстал со цел да се затвори обрачот и да се спречат милитантите да избегаат од опкружувањето.
Дополнително, според соговорникот на агенцијата, „при излезот од областите во непосредна близина на централата, станбени области, војниците на Националната гарда, особено, според очевидци, војниците на Азовскиот полк, ги запалиле соседните згради, палеле станови, често со жители во куќата, за да не оставиме зад себе чиста територија каде што би било можно нашите вооружени сили да се зацврстат.

Мариупол


Шефот на управата на Мариупол, Константин Ивашченко, рече дека четири од пет болници работат во градот.
„Денес имаме три болници кои се регистрирани… Во моментов работат четири болници… Мораме да пуштиме уште една“, изјави Ивашченко за новинарите. Според него, во градот почнале да работат јавен превоз и бензински пумпи.
„Ова е наша мала работна победа, иако има катастрофален недостиг на автобуси. 22 автобуси, работат со преоптоварување“ – изјави Ивашченко.
Дополнително, тој истакна дека во моментов работат три бензински пумпи. Горивото се ослободува без ограничувања. „Имаме три бензински пумпи – една пред да влеземе во градот, една кај Краснофлоцки, една кај Седмиот премин. Мислам дека работата се врти и ќе бидат отворени уште неколку бензински пумпи“, рече Ивашченко.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Борел: Помошта за Украина останува блокирана

Министрите за надворешни работи на Европската унија…

Унгарија има услов за да го тргне…

Унгарија ќе стави вето на дванаесеттиот пакет…

Арестович: Време е за мировни разговори

Алексеј Арестович верува дека култивираната личност „херој“…

Висок украински командант: Русија напаѓа на сите…

Ситуацијата на бојното поле останува тешка за…

Велика Британија ќе ја обезбеди Украина со…

Британското Министерство за одбрана планира да ѝ…