Објавено на:

УЕФА казни албански клуб: Ќе платат 50.000 евра заради истакнување на знамето на Голема Албанија

t

УЕФА го казни Љапа поради истакнување на знамето на таканаречената Голема Албанија.

УЕФА го казни фудбалскиот клуб Љапи откако навивачите на тимот покажаа дел од картата на таканаречената Голема Албанија за време на натпреварот од квалификациите за Конференциската лига против Будуќности.

Навивачите на Љапи развија транспарент на кој половина Црна Гора беше одземена и припоена кон таканаречената Голема Албанија, а на транспарентот имаше и застрашувачка порака: „Ти си следниот“.

УЕФА одлучи да го казни Љапи со играње на следниот меч без публика, како и парична казна од 50.000 евра за „расистичко однесување на навивачите, влегување на теренот и провокативни пораки“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Албански писател: Не постои косовски идентитет и…

Албанскиот писател Висар Жити истакна дека Косово…

Албанскиот претседател: Го замолив Папата да го…

Албанскиот претседател Бајрам Бегај, кој беше во…

На Британците им се смачи: Да се…

На Албанците треба да им се забрани…

Американската амбасада во Тирана со предупредување до…

Американската амбасада во Тирана упати предупредување до…

Македонски државјанин уапсен во Албанија!

Албанското МВР уапсило македонски државјанин во албанското…