Објавено на:

УЖАС: Пензионер- семеен пријател две години сексуално злоставувал болно девојчe

t

На шест години затвор во Жупанискиот суд во Сплит е осуден пензионер (57), кој две години малтретирал тешко болно малолетно девојче со потврдена попреченост. Таа станала негова жртва за прв пат на 11-годишна возраст, се вели во обвинението.

Во обвинението се набројуваат 131 дело што ги повторил во наведениот период, од летото 2021 до јуни 2023 година, а тоа се физички напади, обид за пенетрација, полови дејствија поистоветени со сексуален однос, развратни дејствија и порнографско снимање на дете особено ранливи поради на неговата здравствена состојба.

Уапсен бил откако мајката на девојчето го фатила како врши грозоморни дела. Обвинетиот педофил бил долгогодишен пријател на родителите на девојчето, па доаѓал во нивниот стан кога биле излезени.

Покрај тоа, тој блудничел со неа при заедничко пливање на море. Како што е наведено во обвинението на Жупаниското државно обвинителство, тој ја соблекол девојката, се обидел да ја бакне, а кога не успеал, бидејќи таа го оттурнала од болки, потоа ја малтретирал со прстите, при што извршил сексуален чин изедначен со сексуален однос.

Ја искористил нејзината ранливост поради возраста и здравствената состојба и во неколку наврати орално ја нападнал. Тој при посетите ја снимал голата девојка со телефонот и на тој начин создавал порнографска содржина на штета на малолетникот.

Покрај затворската казна, обвинетиот треба да ги плати трошоците на постапката од вкупно 1.600 евра кои опфаќаат психијатриско вештачење на обвинетиот и преглед на психолог и дефектолог на малолетникот. Станува збор за неправосилна пресуда против која и обвинетиот и обвинителството имаат право на жалба.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кавадарчанка пријавила дека дечко ѝ ја силувал…

Кавадарчанка пријавила во полиција дека лице со…

Кривична против шестмина тетовчани, силувале малолетничка

СВР Тетово поднесе кривична пријава против 18-годишниот…

13-годишно девојче киднапирано и силувано од двајца…

Двајца мажи се уапсени под сомнение дека…

24 години ја силувал сопствената ќерка, си…

Австриски суд денеска соопшти дека ја поништил…

УЖАС: Пензионер- семеен пријател две години сексуално…

На шест години затвор во Жупанискиот суд…