Објавено на:

Украина – жaриште на тeнзии што водат кон трета светска војна?

t

Последната криза во односите меѓу Русија и Западот кулминираше поради ситуацијата во Украина. Западот тврди дека Русија подготвува напад врз Украина, но Москва го отфрла тоа и посочува дека влезот на земјата во НАТО би ја загрозил нејзината безбедност. Експертите оценуваат дека Вашингтон и НАТО намерно создаваат тензии околу границите на Украина и шират приказни за наводната руска инвазија на Украина со цел да ги зајакнат своите позиции во идните преговори за безбедносните гаранции во Европа.
Од друга страна, Блохин забележува дека Киев се стреми кон членство во НАТО, додека Вашингтон работи според формулата партнерство без обврски.
„Дури и без да ја прими Украина во Алијансата, НАТО ја зајакнува својата инфраструктура во таа земја, додека Украина врши притисок врз САД да ги примат во таа воена алијанса. Ако влезат во Алијансата, тогаш САД ќе мора да инвестираат пари во Украина, а тоа нема да го прават. Американците издвоија 300 милиони долари за таа земја, а тоа е мала сума ако ја анализираме преку некоја корупциска парадигма – тоа се неколку вили за украинските функционери и пар скапи луксузни автомобили. Со тие пари не можете да ја добиете војната со Русија“, рече Блохин.
Според него, Украина како жариште на тензии, како изговор за оправдување санкции и сатанизирање на Русија, ја игра својата улога и како таква им одговара на американските интереси.
„Како и за сите други гаранции, се поставува прашањето – што е гаранција? Што е договор? Тоа е фиксирање на интересите на партнерот, играчот, во одреден историски момент. За 10-15 години ситуацијата ќе се промени, а страните се повлекуваат од тие договори, како што покажа Трамп, сметајќи ги таквите договори за безвредни хартии. Затоа, секој договор мора секогаш да биде поддржан од потенцијал, поддржан од присуството на брутална воена сила. И затоа овде и со потпишаниот договор не треба да се опуштиме, треба да ја следиме ситуацијата и да ја контролираме“, вели експертот.
Блохин верува дека САД и НАТО нема да дадат гаранции за други точки, освен за стратешка стабилност и делумно за прашањето за Украина
Овде треба да си поставиме реторичко прашање – по распадот на Советскиот Сојуз, Соединетите Американски Држави и Западот како целина потрошија трилиони долари за проширување на инфраструктурата на НАТО, систематски повлекувајќи се од договорот за противракетна одбрана, Договорот за уништување проектили со среден дострел. и така натаму и за таа цел менуваа режими. Тешко дека сега ќе застанат и ќе се повлечат, но сепак е можно да се најде заеднички јазик во претстојните преговори. Во секој случај ќе соработуваат со Украина. Ќе каже дека нема да ја прими Украина во НАТО, но тешко дека ќе даде други гаранции. Сепак, тие нема да се согласат да ја изгубат контролата над Украина. Ова е стратешки важно прашање за нив и за тоа се борат од средината на 90-тите. Сетете се како пишуваше Бжежински за Украина во „Големата шаховска табла“, рече експертот.

Рускиот експерт Константин Блохин смета дека стратешката стабилност и евентуалниот влез на Украина во НАТО се две точки околу кои е можно да се постигнат некакви договори, додека сите други гаранции се спорни.
„Што се однесува до стратешката стабилност, Бајден се покажа како исклучително одговорен во тоа прашање и се согласи да го продолжи СТАРТ-3 за уште пет години. Што се однесува до Украина, тоа е друго прашање, и покрај нејзиниот информативен притисок. Во суштина, САД не се заинтересирани за интеграција на Украина во НАТО. Актуелниот шеф на ЦИА, Вилијам Барнс, во својата последна книга напиша дека задачата на НАТО денес не е да се шири, туку да се консолидира. Во САД се објавени многу аналитички текстови и извештаи, каде се проценуваат приближните трошоци за вклучување на нови земји-членки во тој воен блок, а цената на тоа е огромна – неколку стотици милијарди долари. Тоа, се разбира, ќе биде удар за паричниците на американските даночни обврзници“, објаснува Блохин.
Тој посочува дека влезот на Украина во НАТО би го зголемил ризикот САД и Западот да бидат вовлечени во војната со Русија, а на Запад, како што оценува, тоа не му треба.
„Доколку Русија ја нападне Украина, тогаш ќе обезбедиме помош за Источна Европа, ќе го зајакнеме воениот контингент во Источна Европа. „Со тоа тој всушност покажува дека нема да се борат за Украина, туку финансиски ќе ја поддржат“, рече Бајден.
Прелиминарно, САД и Русија треба да разговараат за конфликтот во Украина, како и за контролата на нуклеарното оружје на 10 јануари во Женева, а два дена подоцна се планираат преговори меѓу Русија и Северноатлантската алијанса во формат на руско- Советот на НАТО.

Москва им понуди на САД и НАТО да склучат договори кои, меѓу другото, предвидуваат одредби за меѓусебни безбедносни гаранции во Европа и за нераспоредување на ракети со среден и краток дострел во меѓусебен дострел. Главното барање на Русија е натамошно непроширување на НАТО на исток, вклучително и непроширување на териториите на поранешните републики на СССР.
Во еден момент од нацртот се предлага НАТО да и даде гаранции на Русија дека Северноатлантската алијанса нема да се прошири на територијата на Украина.
Исто така, се предлага НАТО да се воздржи од воени активности во Украина, Источна Европа, Централна Азија и Кавказ. Дополнително, Русија бара да се постигне договор Москва и НАТО да соработуваат за да спречат инциденти во регионот на Црното и Балтичкото Море, како во вода, така и во воздушниот простор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нова провокативна изјава на Медведев: Русија да…

Русија треба да направи се за да…

Сијарто: Ако не ја запреме војната стотици…

Стратегијата на Европската унија и НАТО не…

Мицкоски од Вашингтон: Регионот наместо со минатото,…

Регионот да се занимава со иднината, не…

Муцунски: Билатералните односи со посебен акцент на…

Министерот за надворешни работи и надворешна трговија,…

Кина до НАТО: Добро размислете што правите…

Кина го советува НАТО да размисли за…