Објавено на:

Украина има недостиг на лекари, бројот на повредени секојдневно се зголемува

t

Неколку дена по руската инвазија, Јарослав Бохак, млад кардиоваскуларен хирург, е дома со своето семејство во релативно безбедна Западна Украина, кога колегата очајно се јавува од источниот дел на земјата и го замолува да дојде да помогне, пишува Њујорк тајмс.

Многу лекари избегаа од војната, рече неговиот пријател, а преостанатите хирурзи ги ампутираат екстремитетите наместо да се обидат да ги опорават за да ги спасат тешко ранетите војници.

„Ми се јави и рече дека не може повеќе да им ги отсекува рацете на младите“, рече Бохак додека стоеше во операционата сала на болницата во Краматорск. „Кога дојдов овде, првиот ден оперирав.

Додека руските сили пустошат во источна Украина со мешавина од артилерија, воздушни напади и ракетни напади, болниците од фронтот, од кои многу се во посиромашните рурални области, се преоптоварени. Им недостасува персонал или се целосно изоставени, бидејќи лекарите и медицинските сестри избегаа од насилството.

Цел ден, ѕидовите на болницата се тресат од експлозиите на борбите во близина на Краматорск, индустриски град во регионот на Донбас каде руските сили водат крвава офанзива. Единицата за итна помош со вреќи со песок постојано прима млаз од амбулантни возила кои превезуваат војници и цивили, од кои многумина имаат рани опасни по живот.

Сепак, само неколку луѓе работат во болницата. Останаа само двајца од десет лекари, на кои им помагаат шест медицински сестри кои работат 24-часовни смени со еден слободен ден, вели Татјана Бакаева, виша медицинска сестра. (Болничкиот персонал ги смени имињата од безбедносни причини.)

Остануваат само најотпорните“, рече Бакаева. „Луѓето се исплашени. Што можете да направите?
Слична е сликата во целиот Донбас: Со зголемувањето на бројот на повредени, потребата од повеќе лекари и медицински сестри станува уште поакутна.

Во Авдиивка, веднаш на првата линија, единствениот преостанат хирург и медицинскиот директор на болницата велат дека поминале месеци во собата за итни случаи без да излезат надвор, освен брзо да отидат во самопослуга пред гранатирањето. Во Славјанск, град северно од Краматорск, каде чадот од битката може да се види на хоризонтот, остана само околу една третина од персоналот на болницата.

Градот Бахмут се наоѓа на раскрсницата на руските сили, напредувајќи од исток и север. Таму амбулантите го затнуваат малиот двор на воената болница, а итната помош е речиси секогаш полна.

„Никој никогаш не се подготвува за војна, а овој регион не е толку густо населен за да може да се справи со толку многу ранети“, рече Светлана Друзенко, која ја координира итната евакуација на ранетите војници и цивили од борбените зони. „Раните се исти и за цивилите и за војниците, бидејќи проектилите не бираат каде да паднат.

Многу од ранетите од источниот дел на земјата беа донесени во Днепар, град со 1 милион жители. душа, во која има шест огромни болници. Но, тоа е четири часа возење од многу предни позиции. А во тамошните болници нема медицински сестри, вели д-р Павло Бадиул, хирург во Центарот за изгореници и пластична хирургија во Днипро.

Центарот е полн со воени жртви и персоналот работи без престан, рече тој.

Член на Американското здружение на пластични хирурзи, по обуката во Калифорнија, Бадиул апелираше преку билтен на Друштвото за опрема и медицински материјали. „Иако добиваме одредена насочена помош, голем дел од неа сè уште е изгубена, пренасочена или однесена на погрешно место“, рече тој.

Повеќето од хирурзите кои работат во болницата во Краматорск, вклучително и Бохак, се волонтери. Од неговото доаѓање речиси и да нема ампутации.

Бохак покажа видеа од неговите операции направени со мобилен телефон. Копајќи во кремираното и искинато месо, тој ги открива отсечените артерии и внимателно ги зашива, враќајќи ја циркулацијата на повредените екстремитети, што овозможува нивно спасување.

„Најблиската сериозна и опремена клиника е во Днепар, која е оддалечена 280 километри“, рече тој. “Потребно е време да се стигне до таму и можеби е предоцна за да се спаси екстремитетот. Затоа моето доаѓање овде беше многу важно”, рекол хирургот.

Сепак, не можат да се спасат сите екстремитети. Едуард Антановски, заменик командант на воената единица на болницата, рече дека неодамна бил донесен руски војник со сериозна рана на ногата. Според него, додека бил во болница, на војникот му било обезбедено обезбедување.

„Моравме да ги отстраниме нозете бидејќи турникетот стоеше предолго“, рече тој. „И да сакаме, не можевме да му ја спасиме ногата, се однесувавме хумано кон него, а не онака како што заслужуваше да биде третиран.

И покрај повеќемесечните предупредувања од Белата куќа и другите дека Русија планира да изврши инвазија, многу луѓе во Украина, вклучително и голем дел од политичката елита, па дури и дел од војската, одбија да веруваат во тоа. Кога руските ракети почнаа да ги уништуваат украинските градови на 24 февруари, тоа предизвика возбуда. Болниците не беа подготвени да се справат со ненадејниот прилив на пациенти со тешки и тешки рани предизвикани од војната.

Во првата недела, д-р Максим Кожемјака, пензиониран трауматолог, доброволно ѝ помага на воената болница во Запорожје, еден од главните центри за лекување на војниците во источна и јужна Украина. Речиси веднаш, рече тој, болницата била преплавена од 30 до 40 пациенти дневно и немала доволно залихи за да се справи со прострелни рани или други сериозни повреди.

Не верувавме дека тоа може да се случи, бидејќи разбравме дека во секој случај ќе има огромни загуби од нивна страна“, изјави Кожемака во итната медицинска помош на болницата. „И, се разбира, мислевме дека ниту еден разумен лидер на модерна држава нема да го стори тоа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Подготвен сум да преговарам со Украина

Претседателот Владимир Путин вели дека Русија ќе…

Трамп не е како Бајден, ќе има…

Враќањето на Доналд Трамп во Белата куќа…

Украина нема да влезе во НАТО без…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја отфрли идејата…

Зеленски најави нова мобилизација во Украина?

Украинскиот претседател Володимир Зеленски објави дека војската…

Путин: Русија не е како “спонзорушите” од…

Русија не може да се однесува како…