Објавено на:

Украина истрела гранати кон Доњецк: Предизвикан пожар – нема информации за загинати

t

Украинските владини трупи истрелаа неколку гранати врз областите околу селото Заиченко на југот на самопрогласената Народна Република Доњецк (ДПР) во вторникот вечерта, соопшти мисијата на ДПР во Заедничкиот центар за контрола и координација (JCCC).

„Пријавен е пожар, кој доаѓа од позициите што ги држат украинските вооружени групи и го гаѓаше селото Заиченко“, се вели во соопштението на мисијата.


Според извештајот, кон селото биле испукани три куршуми од антитенковски пиштол, пренослив за човек, поставен на статив. Пожарот дојде од позициите што ги држат украинските војници, источно од југоисточниот украински град Мариупол.

Во изминатите 24 часа, ДПР објави четири инциденти со гранатирање насочени кон нејзина територија.

Друга самопрогласена источноукраинска република, Луганската Народна Република (ЛПР), соопшти дека била принудена да отвори оган врз позициите што ги држеле украинските војници, откако еден од нејзините војници бил убиен од снајпер.

„Денес, киевските милитанти <…> отворија снајперски оган врз нашите позиции во близина на селото Голубовскоје“, изјави во вторникот портпаролот на милицијата ЛПР, Антон Микужис. „Нашиот бранител беше убиен како резултат на украинска агресија. Со цел да се заштитат цивилите и да се избегнат нови жртви меѓу Народната милиција, нашите бранители беа принудени да возвратат на оган“.

Во посебен развој, Службата за безбедност на Украина (СБУ), во вторникот соопшти дека одржува опсежни контрадиверзантски вежби во повеќето региони во земјата.

„СБУ одржува контрадиверзантски вежби во повеќето украински региони. Мерките за безбедност се засилени на државните граници и стратешки важни објекти. Вежбите <…> вклучуваат специјална опрема и оружје“, соопшти службата.

Вежбите ќе продолжат до почетокот на март. Нивната цел е да ја подобрат комуникацијата меѓу различните безбедносни служби и владини агенции, да ја подобрат заштитата на критичните инфраструктурни објекти, да ги разоткријат и задржат замислените диверзантски групи, соопшти SBU.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Вознемирувачко фото) Командант на Азов се радува…

Украински офицер кој во еден момент командуваше…

Србија ќе помага во обнова на украинските…

Србија ќе учествува во обновата на украинските…

(Видео) Уште една воена единица ѝ откажа…

Одбраната на Северодонецк се распаѓа - уште…

Украинците разнеле оклопен воз полн со руски…

Украинските борци разнеле оклопен воз со руски…

ЕУ ќе ја “оживува” Украина со 9…

Европската унија ќе одвои девет милијарди долари…