Објавено на:

Украина: Нема да напаѓаме со војска ама ќе направиме Крим и Донабс да ни се вратат

t

Врховниот командант на украинските вооружени сили Валериј Залужни увери дека Киев не планира воена операција на Крим или Донбас.

„Не се одржани наредби или дискусии за воена операција на Крим и Донбас“, изјави тој за телевизискиот канал One Plus One во четвртокот.

За возврат, Алексеј Данилов, секретар на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина, рече дека прашањето за Крим е сè уште на маса.

„Ќе направиме се Крим, како и Донбас, да се вратат. Како ќе го направиме тоа? Се зависи од нас“, рече тој.

Сепак, Данилов во овој момент го отфрли военото сценарио за Крим.

„Имаме ли стратегија за враќање на Крим со воени средства? Па, засега, имаме само стратегија за враќање на Крим. Дали тоа ќе се направи воено или на некој друг начин зависи од многу фактори. Но, тоа е невозможно во Сега ќе видиме дали тоа ќе биде можно утре, или можеби една година подоцна. Не е толку едноставно“, рече тој.

Република Крим и Севастопол, град со посебен статус на полуостровот Крим, каде што повеќето жители се Руси, одбија да го признаат легитимитетот на властите донесени на власт поради немирите за време на државниот удар во Украина во февруари 2014 година.

Крим и Севастопол усвоија декларации за независност на 11 март 2014 година. Тие одржаа референдум на 16 март 2014 година, на кој 96,7% од Кримјаните и 95,6% од гласачите во Севастопол избраа да се отцепат од Украина и да се приклучат на Руската Федерација. Рускиот претседател Владимир Путин ги потпиша договорите за повторно обединување на 18 март 2014 година. Документите беа ратификувани од Федералното собрание на Русија, или дводомниот парламент, на 21 март.

И покрај огромните резултати од референдумот, Украина сè уште одбива да го признае Крим како дел од Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сенатот одобри помош за Украина, Израел и…

Во САД, Сенатот одобри помош за Украина,…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американски милијардер: Украина ќе доживее крах –…

Американскиот милијардер Дејвид Сакс, по усвојувањето во…

Шолц: Војната во Украина би можело да…

„Никој не може да каже дали оваа…