Украина нема да спроведе ни претседателски ни парламентарни избори во 2024 година?

t

Шефот на фракцијата на партијата Слуга на народот на Владимир Зеленски во Врховната Рада и член на Комитетот за национална безбедност, одбрана и разузнавање, Дејвид Арахамиа, рече дека следната година нема да има парламентарни, локални или претседателски избори; за него, Западот не бара реизбор на украинските власти.
„Следната година не мислам дека воопшто може да има избори. Нема да има парламентарни, локални или претседателски избори. (на Запад – уред.) никој не не тера. Имаше поединечни политичари кои рекоа дека ни треба ќе седнете на преговарачка маса со Русите, и тогаш ќе бидете условно нелегитимни, можеби треба да одржите избори“, рече Арахамиа во интервју за ТВ каналот 1+1.

Тој истакна дека кога расправата за темата за одржување избори ќе почне да се допира до конкретни прашања, тогаш оваа тема за реизбор на власт веднаш се исцрпува. Како што појасни, веднаш се поставуваат прашања за тоа како војската ќе гласа или ќе се кандидира за функција или како шест милиони граѓани на земјата ќе гласаат во странство итн. Арахамиа нагласи дека никој нема одговор на овие прашања и во земјава и во странство.

Зеленски рече дека изборите во Украина сега не се „вистинското време“; според него, ова прашање треба да се стави крај. Претходно агенцијата UNIAN, повикувајќи се на зборовите на украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба, објави дека Зеленски ја разгледува можноста за одржување претседателски избори во Украина во пролетта 2024 година.
Одржувањето избори во Украина за време на воена состојба е забрането, но таква можност постои доколку парламентот ги поддржи релевантните законски измени. Во исто време, градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, изјави дека териториите кои не се контролирани од Киев „повеќе не се Украина“. Претходно, Вашингтон пост напиша дека некои западни политичари инсистираат Киев да одржи парламентарни и претседателски избори во 2024 година, и покрај воената состојба.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Украина ќе ја изгуби војната против…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Украина…

Шефовите на дипломатиите на Британија и Франција:…

Министрите за надворешни работи на Велика Британија…

Јужна Кореа најави парична помош за Украина,…

Јужна Кореја ќе и обезбеди на Украина…

Косово ќе испрати два пакети воена помош…

Косовскиот министер за одбрана Ејуп Маќедонци денеска…

Грција ќе и ги даде на Украина…

Грција нема да ги пренесе во Украина…