Украина: Не е точно дека Русија го освои градот Мариинка

t

Украинските вооружени сили демантираа дека Русија денеска го освоила градот Мариинка во источниот регион Доњецк, јави Ројтерс, повикувајќи се на БТА.

„Не е точно да се зборува за преземање на Мариинка. Нашите сили се во градот“, рече портпаролот на украинската војска Олександр Ступун на националната телевизија.

Претходно рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу објави дека вооружените сили на неговата земја целосно ја зазеле Мариинка, во близина на Доњецк.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров се заканува? Западот е на работ…

Западот е на работ на директен воен…

Русија и Кина потпишаа Меморандум за соработка…

Врховниот командант на руската морнарица, адмирал Александар…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Небензја: Денеска над Балканот демне опасност од…

Постојаниот претставник на Руската Федерација во ОН,…