Објавено на:

Украина ослободи 50 затвореници под услов да се приклучат во војската

t

Судот во областа Хмелницки во Украина ослободи уште 50 затвореници, под услов тие да се приклучат на војската според новиот закон за мобилизација, соопшти денеска службата за информирање на судот.

Украинскиот парламент на 8 мај усвои закон со кој им се дозволува на осудените за одредени кривични дела да служат војска, со што се отвора патот за доброволна мобилизација на затворениците.

Претседателот Володимир Зеленски го потпиша законот на 17 мај, според Киев Индипендент.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Западот ќе му најде замена на…

Рускиот претседател Владимир Путин смета дека Западот…

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…

Русија потврди: И вториот авион А-50У е…

Московскиот суд издаде налог за апсење на…

Медведев: Киев подобро да го прифати мировниот…

Украина би било мудро да го прифати…

„Фато Котидијано“: Италија би можела да ѝ…

Италија би можела да ѝ испорача на…