Објавено на:

Украина се наоружува: САД испрати 500 тони оружје, ќе следуваат уште неколку големи пратки

t

Шестиот авион со 84 тони американска воена помош пристигна во Киев, изјави украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников. Како што вели тој, земјава досега добила приближно 500 тони помош од Америка – и тоа не е крајот.

„Денот сè уште не помина, а ние веќе го растовараме шестиот авион од нашите пријатели од Соединетите Американски Држави! Во Киев пристигнаа 84 тони муниција!“, напиша Резников на својот Твитер профил.

Денот сè уште не помина и ја истоваруваме 6-тата птица од нашите пријатели од 🇺🇸! Во Киев пристигнаа 84 тони муниција! Вкупно за денеска добивме околу 500 тони одбранбена опрема од САД! И ова не е крајот.

Западните земји и властите во Киев со месеци ја обвинуваат Русија дека се подготвува да ја нападне Украина. Москва во неколку наврати жестоко го демантираше тоа, нагласувајќи дека таквите тврдења служат на НАТО како изговор за распоредување повеќе воена опрема во близина на границите на Русија.

Во последните недели САД и неколку други земји интензивно испраќаат воена помош за Киев. Во вооружувањето на Украина вчера се приклучи и Полска.

Белата куќа претходно вети дека Соединетите Држави ќе продолжат да обезбедуваат воена помош за Украина во наредните месеци за зајакнување на одбраната на земјата.

Од 2014 година, земјите на НАТО на чело со САД и доставуваат оружје на Украина и ја обучуваат нејзината армија, што директно ги прекршува договорите од Минск и негативно влијае на разрешувањето на ситуацијата во Донбас.

Покрај Американците, испораки во вредност од милијарди долари испраќаат Обединетото Кралство, Канада, Франција, Полска, Турција, Литванија, Чешка, Бугарија, Романија и Естонија.

Соединетите Американски Држави ја снабдуваа Украина со противтенковски ракетни системи Javelin, патролни чамци, снајперски пушки и радарски станици против батерии; Велика Британија – фрлачи на противтенковски гранати.

Турција со јуришни беспилотни летала Бајрактар ​​ТБ2.

Украина и Велика Британија потпишаа меморандум со кој се предвидува заедничко проектирање и изградба на воени бродови на територијата на двете земји и изградба на две бази за украинската морнарица.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Столтенберг го повика НАТО да ги укине…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја…

Стејт департмент: Америка испраќа оружје во вредност…

Америка денеска објави нов пакет помош од…

Украина ослободи 50 затвореници под услов да…

Судот во областа Хмелницки во Украина ослободи…

Маск е против американските такси за кинеските…

Извршниот директор и сопственик на „Тесла“ Илон…

Додик во негов стил: Попрво ќе исчезнат…

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, денеска…