Објавено на:

Украина се пофали: Слободата на Харков е голема победа за нас

t

На периферијата на Харков, Русите кои се повлекоа оставија подарок за крај на судирот, пишува Би-Би-Си.

Палатата на културата на Дергачи сега е руина која тлее, благодарение на последниот налет на ракетна артилерија.

Но, можеби е една од последните згради во вториот град по големина во Украина што ја доживеа оваа судбина.

Харков се нарекува тврдина, и тоа со добра причина. Издржа повеќе од два месеци постојано бомбардирање.

Нејзините згради и луѓе се повредени, но никогаш и скршени. Неговата одбрана никогаш не била соборена.

Градоначалникот на градот, Ихор Терехов, изјави за Би-Би-Си дека луѓето почнуваат да се враќаат – и дека битката е добиена.

„Немаше руски војници внатре во градот Харков. Руски тенкови и оклопни борбени возила беа елиминирани од украински ловци.И поради напорите на територијалната одбрана на Харков и украинските вооружени сили, Русите сега се повлекоа далеку од градот – кон границата“, рече Терехов.

Но, ова не беше целосно повлекување како што беше видено околу Киев. Руските сили ќе ги задржат линиите поназад или повторно ќе се приклучат на борбата на друго место.

Ова не е пресвртница во војната за Украина, но сепак е голема победа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Зеленска: Ве молам не ја запирајте помошта

Украинската прва дама, Олена Зеленска во интервју…

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…