Објавено на:

Украина со максималистички барања на преговорите – речиси невозможно е да се постигне решение!

t

Итен прекин на огнот и повлекување на војниците, побара украинската страна во пресрет на денешните преговори со Русија во Белорусија.

Украинска делегација, составена од министерот за одбрана Олексиј Резников, претседателскиот советник Михаило Подољак и други, со два хелокоптери утрово пристигна на украинско-белоруската граница за да учествува во преговорите со руската делегација.

Еден од руските преговарачки, Владимир Медински, пак, порача дека Москва е заинтересирана за постигнување договор со Украина на разговори.

-Русија е заинтересирана да дојде до договор што е во интерес на двете страни на разговорите со Украина – изјави утрово рускиот преговарач Медински, додека официјалните лица се подготвуваа да се сретнат во близина на границата.

Според последните информации Киев бара повлекување на сите руски трупи, вклучително и од Крим и Донбас во разговорите за делегација, велат од Канцеларијата на Зеленски.

Во преговорите со Руската Федерација, Украина бара повлекување на руските трупи од целата украинска територија, вклучувајќи ги Крим и Донбас.

Ова го изјави советникот на шефот на кабинетот на претседателот Алексеј Арестович во интервју за „Сега“.

„Нашиот став е без услови и ултиматуми“, рече тој.

Според Арестович, ставот на Руската Федерација е „предадете се таму, а потоа ќе разговараме со вас“.

„Срдечно се смеевме во Канцеларијата и првпат одбивме. Тогаш тие побараа по втор пат, а тоа што тие се првите што побараа од нас разговор доволно говори.

Нашите услови се јасни – прекин на огнот и повлекување на сите руски војници“, изјави советникот на шефот на ОП, додавајќи дека станува збор iза Донбас и Крим.

„Како и да е ќе ги закопаме сите, затоа е подобро да си заминат доброволно“, рече тој.

„Не би го нарекол тоа преговори. Ние ги нарекуваме консултации. Прерано е да се преговара“, додаде Арестович.

Преговорите се водат денеска во регионот Гомел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кои се најголемите донатори на Трамп?

На веб-страницата Open Secrets ја најдовме актуелната…

Скопјанец агресивно се однесувал и упатувал закани…

На 20.07.2024 во Скопје, полициски службеници од…

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска го славиме Св.…

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска…

Хороскоп за понеделник (22 јули)

ОВЕН Денеска во неколку наврати ќе треба…

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Роден е Александар Македонски…

На денешен ден 22 јули (според некои…