Објавено на:

Украина тврди: Убиени се повеќе од 20.000 руски војници

t

Украинските вооружени сили објавија нови податоци за руските загуби во војната, која влезе во осмата недела. Украина тврди дека околу 20.000 руски војници биле убиени од почетокот на војната кон крајот на февруари.

Според последните податоци објавени од Москва, во март, во Украина загинале 498 војници.


Украина додаде дека се уништени 163 руски авиони, заедно со 756 тенкови.  (МИА)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Утрински брифинг на Министерството за одбрана на…

Утрински брифинг на Министерството за одбрана на…

Министерство за одбрана на Русија: Од почетокот…

Брифинг на Министерството за одбрана на Русија.…

Русија размислува да ги замени борците од…

Руските власти ќе ја проучуваат опцијата за…

Зеленски: Ѝ го скршивме ,,рбетот” на руската…

МУкраинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата…

Бомба од Русија: Азовците ќе се разменуваат…

Русија ќе ја проучува можноста за размена…