Украина ќе добие 1,2 милијарди долари кредит од Светска банка

t

Последниот заем го носи вкупниот износ во „итно финансирање“ Киев е позајмен или ветен за повеќе од 38 милијарди долари.

Украина ќе добие заем од 1,2 милијарди долари од Светската банка, кој е гарантиран од владата на Јапонија, објави заемодавачот.

Парите ќе бидат искористени за поддршка на 29 програми за социјална помош за „најранливите луѓе во Украина“ во рамките на проектот за инвестирање во социјална заштита за вклучување, издржливост и ефикасност (INSPIRE). Проектот е „интегрален дел од меѓународната поддршка пакет за Украина да ги задоволи своите финансиски потреби до 2024 година“, според Светската банка.

Со денешното соопштение, Светска банка сега олесни над 38 милијарди американски долари вонредно финансирање за поддршка на Украина, вклучувајќи ги обврските и ветувањата од заемодавците, вклучувајќи ги: САД, Јапонија, Обединетото Кралство, Норвешка, Холандија, Шпанија, Германија, Канада, Швајцарија, Шведска, Данска, Австрија, Финска, Исланд, Ирска, Индонезија, Литванија, Латвија, Белгија и Република Кореја.

Парите што требаше да ги позајми Светската банка беа во согласност со очекувањата на Киев. Претходно во ноември, украинскиот премиер Денис Шмигал рече дека очекува да добие 1,1 милијарда долари од Светската банка. Тој додаде дека земјата, исто така, се надева дека ќе добие 162 милиони евра (177 милиони американски долари) финансиска поддршка од Европската инвестициска банка како дел од програмите за обновување на Украина, додека 190 милиони и 70 милиони долари ќе доделат Норвешка и Швајцарија, соодветно.

Воената помош на ЕУ за Украина достигна 27 милијарди евра (околу 28,8 милијарди долари) од почетокот на конфликтот и постојано расте, што бележи рекордно високо ниво во историјата на блокот. Воената помош вклучува муниција, системи за противвоздушна одбрана и тенкови, објави новинската агенција Укринформ минатиот месец.

Претходно во ноември, во обид да ги намали зголемените финансиски притисоци со кои се соочува Украина, претседателот Владимир Зеленски упати апел до западните поддржувачи за итна финансиска помош. Изразувајќи ја својата загриженост во врска со економската стабилност на нацијата, Зеленски ја истакна потребата од итна поддршка за зајакнување на финансиската отпорност на земјата. „Ако не можете финансиски да не поддржите, ве молиме дајте ни заем и ние ќе ви вратиме“, рече Зеленски. Според Светската банка, економијата на Украина најверојатно ќе порасне за 3,5 отсто оваа година, откако ќе се намали за 29,1 отсто во 2022 година.

Повторените повици на Украина за повеќе пари и оружје станаа само погласни и подолги од почетокот на конфликтот, при што некои изразија загриженост дека поддржувачите на земјата се уморни од помагање.

Во октомври, милијардерот Илон Маск, кој ѝ обезбеди на Украина сателитски услуги „Старлинк“, го исмеваше претседателот на Украина Владимир Зеленски, користејќи мем за да се потсмева на повиците на претседателот за поголема помош од Западот. „Кога ќе поминат 5 минути и не сте побарале милијарда долари помош“, гласеше пораката на Маск.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Зеленска: Ве молам не ја запирајте помошта

Украинската прва дама, Олена Зеленска во интервју…

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…