Објавено на:

Украинската армија тврди дека ја држи контролата над Часов Јар и покрај руските напади

t

Градот Часов Јар во источна Украина останува под украинска контрола и покрај обидите на руските сили да го освојат, соопшти украинската војска, пренесува ДПА.

„Часов Јар се држи. Непријателот врши притисок, но ситуацијата е под контрола, нема руски војници во градот“, изјави денеска портпаролот на локалните украински трупи, Назар Волошин.

Волошин, исто така, рече дека руските копнени сили неуспешно се обиделе да напредуваат со артилериска поддршка.

Се верува дека по заземањето на Богдановка, следна цел на руската армија е Часов Јар, кој е одалечен само неколку километри од линијата на фронтот.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски пред само неколку дена го посети Часов Јар и изврши увид во неговата одбрана, потсетува ДПА.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рангеловиќ : Мислам дека уставните измени ќе…

„Проблемот околу уставните измени стана главната теза…

(Фото) Морничаво: Поранешна кандидатка за претседател на…

Ники Хејли, поранешната кандидатка за претседателска номинација…

Ѓорѓиевски на средба со Стојкоски за подобри…

Претседателот на ЗЕЛС Орце Ѓорѓиевски оствари уште…

Се чека прес-конференцијата на Ахмети – ќе…

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети денеска ќе…

Шокаровски со медицинска статистика: Постои тренд на…

Разрешениот директор на Клиниката за кардиохирургија, Марјан…