Објавено на:

Украинската вицепремиерка го нарече Орбан советски сателит: Ставовите на Унгарија се проруски

t

Вицепремиерката на Украина Ирина Верешчук смета дека ставот на унгарските власти во однос на Украина е близок до прорускиот.

Таа посочи дека Будимпешта сака „евтин гас“ или „украинска Транскарпатија“.


„Дури и сите руски сателити од поранешниот Советски Сојуз не се однесуваат како што се однесува официјалното раководство на Унгарија. Ова предизвикува непријатно изненадување, особено кај украинските Унгарци. Тие не поддржуваат санкции. Оружјето не само што не дава туку не дозволува префрлање од други земји преку нивна територија. „Тие одговараат практично на сè“, рече таа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Возбудливата љубовна приказна на Европејците и Украинците…

Се чини дека возбудливата љубовна приказна на…

Ништо од единството: Ситуацијата во Украина ги…

Британски весник: Ситуацијата во Украина го подели…

Русите гневни: Украина го ганатира Белгород, има…

Најмалку три лица загинаа, а десетици станбени…

Зголемен извоз на жито од Украина годинава

Украина извезла за 8 отсто повеќе жито…

Норвешка ќе обезбеди 1 милијарда евра помош…

Норвешка вети дека ќе обезбеди финансиска поддршка…