Објавено на:

Украинскиот министер за надворешни работи со порака до Донабс: Ниту еден украински регион нема да има моќ за државни одлуки

t

Украинските власти ја отфрлаат можноста за обезбедување специјален статус и право на вето на Донбас, изјави украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба во интервју за Rzeczpospolita, објавено во средата.

„Ниту еден украински регион нема да ја има вистинската моќ за национални државни одлуки.”

„Ние спроведуваме многу длабока реформа за децентрализација и подготвени сме да работиме на имплементација на договорите од Минск. Но, Минските договори започнуваат со безбедносните прашања. Политичкиот дел е на второ место. Значи, сите мора прво да се фокусираат за безбедноста“, додаде министерот.

Мирното решение во Донбас се заснова на договорите од Минск, кои подразбираат прекин на огнот, повлекување на силите, амнестија, обновување на економските врски и дијалог со претставниците на Доњецк и Луганските народни републики (ДПР и ЛПР) за длабока уставна реформа, која мора да резултира со децентрализација со посебен статус обезбеден за одредени делови од регионите Доњецк и Луганск во Украина.

Сепак, преговарачкиот процес ефикасно заглави поради одбивањето на Украина да ги спроведе политичките клаузули од Договорите од Минск. Конкретно, Киев отфрла директен дијалог со ДПР и ЛПР, се спротивставува на поставувањето на специјалниот статус на регионот во Уставот и бара делот од границата со Русија во Донбас да биде префрлен под контрола на Киев пред спроведување на политичките клаузули, и покрај логиката. на спротивната страна на Договорот од Минск.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина ја продолжи вонредната состојба и мобилизацијата…

Украинскиот парламент, Врховниот труд, денеска ги поддржа…

Голем напредок на фронтот: Русите ја пробија…

Силите на Народната милиција на ДНР, со…

Вотерс: Западот прави богатство од војната, ќе…

Украинците можат да престанат да умираат утре…

(Фото) “Вагнер” јавно бараат платеници за војната…

Во рускиот град Екатеринбург се поставени неколку…

Украина: Опасноста од катастрофа во Запорожје секојдневно…

Опасноста за нуклеарната централа Запорожје, на југот…