Украинските медиуми откриваат: Еве што побарала Русија на преговорите во Белорусија

t

Делегацијата на Украина вчера во Белорусија преговараше Русија.

Украинска делегација, која ја сочинуваат министерот за одбрана, шефот на претседателската партија „Слуга на народот“ и заменик-министерот за надворешни работи, пристигна во регионот Гомељ во Белорусија.

Украинските медиуми, повикувајќи се на дипломатски извор, тврдат дека Русија за време на преговорите имаа три барања. Консолидирање на неврзаниот статус на Украина на парламентарно ниво и одржување референдум. Признавање на DNR и LNR во регионите Донецк и Луганск како и извршување денацификација на Украина.

Рускиот претседател Владимир Путин нареди воена интервенција во Украина минатиот четврток, неколку дена откако ја призна независноста на двете енклави кои ги држат сепаратистите во источна Украина.

Интервенцијата беше остро осудена од меѓународната заедница, при што ЕУ, Велика Британија и САД воведоа економски санкции против Кремљ.

Украинските медиуми, повикувајќи се на дипломатски извор, тврдат дека Русија за време на преговорите барала:

• Консолидирање на неврзаниот статус на Украина на парламентарно ниво и одржување референдум

• признавање на DNR и LNR во регионите Донецк и Луганск

• изврши денацификација на Украина

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЗНАМ откри кои ќе бидат новите министри…

Игор Филков, роден во 1979 година, е…

Земјотрес вечерва почуствуван во Македонија

Земјотрес со локална магнитуда од 2,4 степени…

Насилство: Жена крвнички нападната од својот сопруг,…

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе…

Германците СЕ ЗБОГУВАА СО РУСКИОТ ГАС?

Најголемиот германски снабдувач со гас Унипер објави…

КИНА ПРЕД САД: Продадени повеќе кинески отколку…

Минатата година за прв пат кинеските автомобилски…