Објавено на:

Украински амбасадор се извини за изјавата дека треба да се убијат што повеќе Руси

t

Украинскиот амбасадор во Казахстан и се извини на земјата домаќин по интервјуто во кое повика на убиство на „што е можно повеќе Руси“, соопшти Министерството за надворешни работи на Казахстан.

Извинувањето на Петр Врублевски го објави портпаролот на казахстанското министерство, кој ја оцени забелешката како „неприфатлива“ и рече дека е испратена официјална жалба до украинскиот дипломат.

„Тој се извини и изјави дека зборувал додека имал сериозна емоционална напнатост, бидејќи во неговата татковина има војна“, рече на прес-конференцијата портпаролот Аибек Смадијаров. Тој додаде дека Врублевски моментално е на одмор.

Амбасадорот на Украина предизвика контроверзии откако беше интервјуиран од локален блогер минатиот месец. На прашањето за ситуацијата во неговата земја, тој рече:

„Што да кажам… Се обидуваме да убиеме што повеќе Руси. Колку повеќе Руси убиваме сега, толку помалку ќе мораат нашите деца. Тоа е тоа.”

Неговата изјава предизвика бес во Казахстан, кој има значително етничко руско малцинство. Народното собрание на Казахстан, претседателското советодавно тело, го обвини Врублевски за говор на омраза и ја доведе во прашање неговата способност да служи како дипломат.

Дипломатскиот кор на Украина со текот на годините вклучуваше некои контроверзни поединци. Во 2018 година, Киев го отповика својот конзул во Хамбург, Василиј Марушинец, откако беше обвинет за споделување антисемитски пораки на социјалните мрежи. Тој исто така беше фотографиран додека го прославува својот 60-ти роденден со торта на која стои насловот на Хитлеровата книга Mein Kampf.

Актуелниот пратеник на Украина во Германија, Андриј Мелник, исто така, во неколку наврати предизвика контроверзии, вклучително и на крајот на јуни, кога ги негираше воените злосторства извршени од украинските нацистички сили за време на Втората светска војна, тврдејќи дека нема докази за нив. Киев го отповика дипломатот откако интервјуто предизвика бес од Израел и Полска, но тој остана вршител на должноста амбасадор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина се закани: Нема да учествува на…

Украина се закани со бојкот на Летните…

(Видео) Српски навивачи во Мелбурн извикуваат „Србија-Русија“…

Српски навивачи денеска се собраа пред стадионот…

Протераниот украински политичар Медведчук: Денес не постои…

Украинскиот политичар Виктор Медведчук ја нагласи важноста…

Не се доволни тенковите: Зеленски сега бара…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги поздрави одлуките…

Германската МНР: Ние водиме војна против Русија

Шефот на германската дипломатија Аналена Бербок изјави…