Објавено на:

Украински дипломат предизвика бурни реакции во Берлин: “Сите Руси се наши непријатели”

t

Дипломатот на Украина во Берлин, Андреј Мелник, предизвика критики откако во интервју за германски весник ги нарече сите Руси „непријатели“, а подоцна ги повтори неговите зборови. Неговите коментари предизвикаа обвинувања дека изјавата е „ништо друго освен фашизам“.

„Ќе кажам многу јасно – Русија е непријателска држава за нас и сите Руси сега се непријатели на Украина“, изјави Мелник за „Франкфуртер цајтунг“.

Тој понатаму рече дека не е негова „грижа“ да прави разлика меѓу „добрите“ и „лошите“ Руси.

Амбасадорот одговори на прашањето зошто го одби хуманитарниот концерт организиран од претседателот Франк-Валтер Штајнмаер на крајот на март, на кој настапија и руски и украински музичари. Мелник го нарече настанот „провокација“, додавајќи дека не може да замисли Русите и Украинците да „слават заедно“ и „да уживаат во културата“ се додека во неговата земја беснее војна.

Познат по својот груб говор, Мелник ги обвини и Германците и нивниот претседател за бесчувствителност, тврдејќи дека тие едноставно „не можат да ја разберат“ природата на неволјата бидејќи не се „погодени“ од конфликтот.

Дипломатот, кој рече дека никогаш немал руски пријатели и дека нема „илузии“ за иднината, додаде дека „Украина била, е и веројатно ќе остане непријател на руското општество уште долго време“, додека Русија ќе остане „непријател на Украина и по војна“.

Интервјуто предизвика бран критики кај читателите.

Со сета почит, господине амбасадоре, срамота е за дипломат од ваш ранг“, напиша едно лице. Друг изјави, „според написот, г-дин Мелник е расист и мора да му се забрани да зборува на социјалните мрежи и медиумите“.

Сепак, Мелник го повтори својот став, објавувајќи фотографија од весникот во печатеното издание на Твитер и придружена со големи букви: „СЕГА СИТЕ РУСИ СЕ НАШИ НЕПРИЈАТЕЛИ“.
Критиките на Салва, сепак, очигледно не го променија неговиот став. Во неодамнешниот твит, тој осуди уште еден германски музички настан на кој рускиот виолинист ја прими наградата.

„Никогаш повеќе нема да го посетам [германскиот град] Оснабрик“, напиша Мелник, осудувајќи ги „лицемерните градители на мостови“ чии музички мостови „водат директно во пеколот“.

Германските власти не ги коментираа неговите изјави, иако магазинот „Штерн“ неговите зборови ги нарече „драстични“.

На крајот на февруари Москва започна голема воена операција во Украина по седумгодишниот конфликт во Донбас и поради тоа што Украина не ги примени условите од договорот за прекин на огнот од Минск. Протоколите, со посредство на Германија и Франција, беа дизајнирани да го регулираат статусот на отцепените региони во рамките на украинската држава, но никогаш не беа спроведени.

Русија сега бара Киев да го признае суверенитетот на Русија над Крим и Народните републики Луганск и Доњецк и официјално да се прогласи за неутрална земја која никогаш нема да влезе во НАТО. Русија исто така соопшти дека целта на операцијата е заштита на населението, како и демилитаризација и денацификација на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американски милијардер: Украина ќе доживее крах –…

Американскиот милијардер Дејвид Сакс, по усвојувањето во…

Шолц: Војната во Украина би можело да…

„Никој не може да каже дали оваа…

Трамп го смени ставот за Украина? Нејзиното…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека…