Објавено на:

Украинците веднаш да ја напуштат Русија: Русите употребиле тенкови, во текот на вечерта убиен еден украински војник, шест се повредени

t

Министерството за надворешни работи на Украина во врска со засилувањето на руската агресија, што, меѓу другото, може да доведе до значително ограничување на можноста за обезбедување конзуларна помош на територијата на Русија, препорачува Украинците да се воздржат од патување во Русија информираат од прес-службата на МНР.

На граѓаните на Украина кои се на територијата на Русија, МНР им препорачува веднаш да заминат.


„Забележуваме дека занемарувањето на овие препораки значително ќе го отежне обезбедувањето соодветна заштита за украинските граѓани во Руската Федерација“, се вели во пораката.

Во случај на околности кои бараат итен конзуларен одговор, граѓаните на Украина можат да аплицираат во Украинската амбасада, како и во конзулатите во Санкт Петербург, Ростов-на-Дон, Екатеринбург и Новосибирск.

Во предвечерието на руско-окупациските сили 96 пати пукаа врз украинските позиции во Донбас, огромното мнозинство од гранатирањето (81) беше извршено со тешко оружје забрането со договорите од Минск, објави прес-центарот на штабот на JFO. Двајца бранители на Украина се ранети, кај еден од нив раната била смртоносна. Петмина војници се здобиле со тешки повреди.

Украинските позиции кај Муратово и Крјаковка биле под оган од БМ-21 Град. Во Штастја,милитантите пукаа и од тенкови, минофрлачи калибар 120 и 82 мм, противтенковски и автоматски фрлачи на гранати, тешки митралези, мало вооружување – вкупно осум пати.

Од артилерија од 122 мм ги погодија Лобачево и Маринка (двапати), минофрлачи од различен калибар беа користени и за гранатирање позиции на украинската армија кај Мариупол, Новозвановка (двапати), Искусни (двапати), Орехово, Водјаноје (пет пати), Трехизбенка (двапати) и Гнутово . Бранителите на Красногоровка двапати беа под оган од противтенковски проектили МТ-12.

Артилериски и минофрлачки оган, како и оган од тешки противтенковски гранати и тешки митралези, окупаторите десет пати го нападнале Новотроицкое, трипати Жовте и двапати Лопаскино.

Оган од минофрлачи од 120 мм ги опфати Широкино (три пати), Мајское, Богдановка, Заицево (два пати), Новолуганское (два пати), Песоци, Николаевка, Шумови, Троицкоје, Попаснаја (два пати), Каменка и Светлодарск. Минофрлачи со помал калибар истрелани кон Пивденноје, Мајорск и Причепиловка.

Позициите на бранителите на Украина кај Гранитне четири пати беа под оган од артилерија калибар 152 и 122 мм и монтирани автоматски фрлачи на гранати. Чермалик – три пати од артилерија од 152 мм и минофрлачи. Кримските напаѓачи гаѓале шест пати од пешадиски борбени возила, артилерија и минофрлачи од различен калибар, штафелани автоматски фрлачи на гранати и мало оружје.

Од минофрлачи со калибар 120 и 82 мм и широк арсенал на пешадиско оружје, милитантите пукаа кон Старогнатовска (девет пати) и Верхнеторетскоје (двапати). Од минофрлачи калибар 82 мм и пешадиско оружје кон Новоселовка.

На позициите на украинската војска кај Станица Луханска, милитантите пукаа со тешки митралези, ЛНГ и гранати под цевка, во близина на Сизим користеа противтенковски гранати и тешки митралези.

Од почетокот на денот, напаѓачите отвориле оган врз украинските позиции 15 пати, главно од забрането тешко оружје. Под оган од БМ-21 „Град“, артилерија, минофрлачи и пешадиско оружје беа Золоте, Попаснаја, Новотошковскоје (три пати), Пивдени и Богдановка. Нема загуби во редовите на дефанзивците на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Копаат ровови за гробници, полицијата секој ден…

Масовните гробници кои во последните неколку дена…

БОМБА од Украина: Порошенко се обидел да…

Поранешниот претседател на Украина Петро Порошенко се…

Кулеба се пофали: Пристигнува ново тешко оружје…

Украинскиот министер за надворешни работи, Дмитриј Кулеба…

Бугарскиот европратеник Ќучук: После толку обиди за…

Бугарскиот европратеник и известувач за Македонија, Илхан…

САД не престанува: Нови санкции за две…

САД денеска воведоа санкции за две руски…