Објавено на:

Украинците гранатирале станбена зграда во Доњецк

t

За време на ноќно гранатирање на Доњецк, евидентиран е директен удар на украинска граната во станбена зграда, која е делумно уништена, соопшти градоначалникот, Алексеј Кулемзин.

Утринава, во 6.15 часот, украинските војници ги гранатираа Михајловка и Пантелејмоновка во Доњецката Народна Република, истрелаа вкупно 12 гранати од калибар 122 мм – соопшти републичкото претставништво во Заедничкиот центар за контрола и координација на прекинот на огнот.

Во соопштението се додава дека е гранатирана и областа Киров во Доњецк, каде што биле испукани десет гранати од 122 милиметри.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Првиот потпретседател на Иран: Нема да има…

Првиот потпретседател на Иран Мохамад Мокбер, во…

Турски државјанин со автомобил удрил во полицаец…

Вчера (19.05.2024) во 02.50 часот, полициски службеници…

(Вознемирувачко) Објавена снимка од местото на падот…

Се претпоставува дека иранскиот претседател и министерот…

Познато е што ќе се случува по…

Иранскиот огранок на хуманитарната мрежа на Црвената…

Денеска се празнува Спомен на јавувањето на…

Во времето на царот Констанс, синот на…