Објавено на:

Украинците признаа: Загинаа над 93.000 наши војници

t

Украинските власти објавија дека од почетокот на инвазијата загинале над 93 илјади украински војници.

Украинската армија убила уште 340 руски војници во последните 24 часа. Во битките на 8 декември беа изгубени и два руски борбени тенкови, две оклопни борбени возила и два артилериски системи.

Соборени се уште два дрона, кои беа користени за напад на украинската инфраструктура и станбени области. Ова се бројките презентирани од украинската страна. Објавената руска статистика покажува многу помали загуби.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека во вчерашното руско гранатирање во градот Курахове загинаа 10 лица, а многу други беа ранети. „Тоа беа мирни, обични луѓе“, рече Зеленски.

Зеленски, исто така, рече дека нагазна мина убила четворица полицајци во регионот Керсон, а уште четворица се лекуваат со повреди.

Зеленски даде и други информации од бојното поле. „Во регионот Доњецк и во областа Бахмут се случуваат жестоки судири и секој метар е важен“, вели тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина се закани: Нема да учествува на…

Украина се закани со бојкот на Летните…

(Видео) Српски навивачи во Мелбурн извикуваат „Србија-Русија“…

Српски навивачи денеска се собраа пред стадионот…

Протераниот украински политичар Медведчук: Денес не постои…

Украинскиот политичар Виктор Медведчук ја нагласи важноста…

Не се доволни тенковите: Зеленски сега бара…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги поздрави одлуките…

Германската МНР: Ние водиме војна против Русија

Шефот на германската дипломатија Аналена Бербок изјави…