Објавено на:

Унгарија го одобри приемот на Шведска во НАТО

t

Унгарскиот претседател Тамаш Суљок денеска го потпиша предлог-законот со кој се одобрува приемот на Шведска во НАТО, соопшти денеска кабинетот на Суљок.

На 26 февруари унгарскиот парламент го одобри приемот на Шведска во Алијансата, што беше последна пречка за влез на оваа нордиска земја во НАТО, пренесe Ројтерс.

Шведска, која следеше политика на воена неутралност за време на двете светски војни и Студената војна, одлучи да се приклучи на НАТО по почетокот на војната во Украина во 2022 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Арсовски до ВМРО-ДПМНЕ: Ако сте против…

Ако сте против Преспанскиот договор имате 80…

Постојаната претставничка на САД во НАТО ѝ…

Самитот на НАТО во јули во Вашингтон,…

Унгарија нема да обучува украински војници –…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека…

Столтенберг: Услов за членство во НАТО е…

Членките на НАТО на самитот на Алијансата…

Германскиот МНР: До 2029 година Русија ќе…

Германскиот министер за одбрана Борис Писториус изјави…