Унгарија денеска гласа за членство на Шведска во НАТО

t

Стокхолм ја напушти својата политика да не се приклучува на воените сојузи заради поширока безбедност во НАТО

Се очекува Унгарија денеска да го ратификува приемот на Шведска во НАТО, со што ќе се отстрани и последната пречка за влез на оваа скандинавска земја во Северноатлантската алијанса.

Гласањето во унгарскиот парламент, кое треба да помине без проблеми по посетата на шведскиот премиер Улф Кристерсон на Будимпешта на 23 февруари, кога двете земји потпишаа договор за оружје, ќе стави крај на едномесечното одложување на приемот на Стокхолм во НАТО, објави Ројтерс.

Стокхолм ја напушти својата политика на неприклучување кон воени сојузи заради поширока безбедност во НАТО, по рускиот напад врз Украина во февруари 2022 година.

Кога Шведска ќе влезе во НАТО, ќе стане 32-та членка на Алијансата, по Финска, која минатата година стана 31-ва членка.

Турција долго време го одложуваше ратификувањето на членството на Шведска во НАТО, барајќи поостра акција од Стокхолм против милитантите од Курдистанската работничка партија, за кои вели дека се со седиште во Шведска.

Шведска, за доброто на приемот, ги промени своите закони и ги промени правилата за продажба на оружје за да се приспособи на Турција.

Ројтерс наведува дека одложувањето на ратификацијата на Унгарија е помалку јасно и дека Будимпешта изразува лутина поради шведските критики за демократските насоки на Унгарија, наместо какви било конкретни барања.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Унгарски медиуми: Заемот од милијарда евра за…

Заемот од една милијарда евра што новата…

НАТО ѝ се закани на Кина со…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави…

Политико: Марк Руте ќе го замени Столтенберг…

Холандскиот премиер Марк Руте ќе биде следниот…

„Европа повторно голема“ е слоганот на Унгарија…

„MAKE Europe Great Again“ односно „Да ја…

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…