Објавено на:

Унгарија продолжува со отпорот кон ЕУ: Ќе го плаќаме гасот во рубљи и тоа не е кршење на санкциите!

t

Унгарија: Плаќањето за гас во рубли не ги прекршува европските санкции против Русија

Плаќањето на рускиот гас во рубли не ги прекршува европските санкции, бидејќи Будимпешта има билатерален договор со Москва, изјави претставникот на унгарската влада Золтан Ковач во интервју за „Си-Ен-Ен“.

Со тие зборови тој ја коментираше изјавата на шефицата на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која рече дека исплатата во рубљи ќе биде заобиколување на санкциите воведени кон Русија.

„Европската унија во моментов не купува гас и нафта за европските земји. Продолжуваме да се придржуваме до договорите склучени со Русија кои се однесуваат на нафтата и гасот. Според нив, техничкото прашање е во која валута ќе се плаќа гасот. Ова не значи заобиколување на каква било политика на санкции. „Како што добро знаеме, унгарската економија и унгарското население зависат од рускиот гас за 85 отсто“, рече Ковач.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Унгарија не ја пушта Шведска во НАТО

Унгарија ќе го одложи приемот на Шведска…

Србија и Унгарија ќе ја поканат Македонија…

Српскиот министер за градежништво, транспорт и инфраструктура,…

Се чека уште Турција да пресече: Унгарскиот…

Унгарскиот парламент на состанокот во понеделникот гласаше…

Унгарија го блокираше барањето на земјите-членки на…

Унгарија го блокираше заедничкото барање на земјите-членки…

Повторно контра сите во ЕУ: Унгарија нема…

Унгарија не сака да испраќа муниција во…