Објавено на:

Унгарија: Став за ембаргото на ЕУ за нафта кога ќе ги видиме деталите од планот

t

Унгарија сака да ги види деталите за предлогот на Европската унија за санкции против увозот на руска нафта и гас пред да одлучи дали ќе го блокира предлогот или не, изјави денеска Гергељ Гуљаш, шеф на кабинетот на унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Би сакале да видиме какви предлози се на маса и дали има алтернатива за замена на ресурсите што доаѓаат од Русија – рече Гуљаш на новинарско прашање дали Унгарија ќе стави вето на санкциите на ЕУ за руската нафта и гас.

Тој додаде дека што се однесува до увозот на гас, таква алтернатива во догледна иднина нема.

Не само унгарската, туку и германската економија би била уништена и ќе западне во длабока рецесија без рускиот гас, така што секоја дебата за тоа или морализирање е бесмислена. Ситуацијата не е многу поповолна ниту кога е во прашање нафтата, но има повеќе алтернативи – изјави Гуљаш.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Документи+Видео) Ова се доказите за соработката помеѓу…

Maкедонската јавнос е во шок по деталите…

Добри вести од соседството, пронајдена e Сара!…

Пронајдена е Сара П.(17) од Борча која…

Koнечно искрен политичар: Не верувајте на сѐ…

Не верувајте во сѐ што ви кажуваме.…

Не за џабе ја нарекуваат Белата Палата:…

Истакнат член на партијата и близок човек…

(Видео) ПЕРО АНТИЌ „МУ ГО ЧУВА ГРБОТ“…

Поранешниот прославен македонски кошаркар и актуелен претседател…