Унгарија усвои закони за борба против странското мешање

t

Унгарскиот парламент вечерва усвои низа законски мерки со кои се формира надзорно тело одговорно за спречување на „странското мешање“ во изборниот процес, а предвидени се и затворски казни.

Текстовите беа одобрени со големо мнозинство во парламентот во кој доминира партијата Фидес на премиерот Виктор Орбан, а ќе стапат во сила во февруари.

Правниот пакет има за цел да го „заштити суверенитетот“ на земјата, но владините критичари го гледаат како нова офанзива против опозицијата.

Ќе се формира специјализирано тело кое е вклучено во Уставот. Неговата мисија ќе биде „да ги идентификува и истражи организациите кои добиваат пари од странство“ со цел „да се влијае врз изборот на гласачите“.

Законот предвидува казни до три години затвор за секој што користи странски средства во изборна кампања.

(МИА)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сијарто: Унгарија нема намера да ги прекине…

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто…

Сијарто: Унгарија никогаш нема да испрати војници…

Унгарија никогаш нема да испрати војници и…

Орбан: Ќе бараат од нас да одиме…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан, гостин во Радио…

Орбан: Мора да го окупираме Брисел

Европејците се плашат дека Брисел ќе им…

ЕП ќе ја тужи ЕК поради тоа…

Европскиот парламент ќе ја тужи Европската комисија…