Унгарија ќе го тргне ветото за финансирање на Украина во замена за 30 милијарди евра од ЕУ

t

Унгарија е подготвена да го укине ветото на предлогот на ЕУ за финансирање на Украина во замена за одмрзнување на фондовите на ЕУ за финансирање на Унгарија во вредност од 30 милијарди евра, што блокот претходно и го ускрати на Будимпешта поради непочитување на демократските стандарди на Унијата, јави Блумберг.

– Финансирањето на Унгарија од ЕУ и финансирањето на Украина се две посебни прашања. Но, ако ЕУ инсистира финансирањето на Украина да доаѓа од изменетиот буџет на ЕУ, тогаш тие две прашања се поврзуваат, изјави политичкиот советник на унгарскиот премиер Виктор Орбан, Балаш Орбан, со кој не се роднини.

Тој додаде дека Унгарија сè уште се противи на целосниот четиригодишен план за помош на Украина во вкупен износ од 50 милијарди евра и оти претпочита ЕУ да му понуди финансирање на Киев за една година без измена на буџетот, како и дека Будимпешта ќе „размисли како да придонесе за таков пакет“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Западен Балкан е сѐ поблиску до ЕУ,…

На 1 мај 2004 година мојот претходник…

Сенатот одобри помош за Украина, Израел и…

Во САД, Сенатот одобри помош за Украина,…

Битиќи: Со Планот за раст на ЕУ…

„Политичката понуда веќе е јасна, само коалицијата…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

ЕУ не успева да ги оданочува супербогатите:…

Владите на Европската Унија годишно губат 286,5…