Објавено на:

Урнебесно: Америка ќе ја одбрани Украина кога ќе ја пронајде на карта – 3 од 4 Американци не знаат каде се наоѓа нивната “штитеничка”

t

Во последниве недели, Америка почна да испорачува илјадници тони пиштоли и муниција во Украина, при што претседателот Џо Бајден го направи растечкиот судир на земјата со Русија клучен приоритет за Белата куќа.

Сепак, редовните американски гласачи, почесто не можат точно да идентификуваат каде точно се испраќа помошта, покажа нова анкета.

Во истражувањето спроведено во понеделникот, од 2.005 регистрирани гласачи во САД беше побарано да погодат каде се наоѓа поранешната советска република, додека тензиите се разгоруваат преку Атлантикот.

На Американците често им се потсмеваат поради нивното недоволно познавање на географијата, а само 34% од анкетираните успеале да ја идентификуваат Украина на мапа. Некои дури погрешно сугерираа дека источноевропската нација е на местото на ОК, Франција или во Северна Африка. Сепак, речиси три од четири гласачи можеа да ја лоцираат Русија.

Според анкетата, гласачите исто така, имаат поголема веројатност да се залагаат за обезбедување поголема помош на Киев, со тоа што 50 отсто од оние што правилно ја етикетираат Украина поддржуваат и испорака на оружје во земјата, во споредба со 37 отсто од оние кои потребно е да се подигне нивното знаење од географија.

Речиси три од пет (58%) Американци кои можеле да ја забележат нацијата на мапа, рекле дека ќе поддржат остри санкции против Русија доколку таа изврши инвазија. Само 41% од гласачите не се сигурни каде се вели дека Украина би била за „најтешкиот“ пакет казнени мерки.

Речиси три четвртини од гласачите кои можеа да ја најдат Украина рекоа дека би биле за исклучување на Русија од меѓународниот платен систем SWIFT во случај на инвазија, а 65% рекле дека би го поддржале затворањето на потфатот на гасоводот Северен тек 2 меѓу Берлин и Москва. Поврзаните бројки за оние кои не можеа да ја лоцираат земјата на мапата беа 62% и 51%, соодветно.

И покрај тоа што не успеаја да ја стават земјата на мапа, околу една четвртина од Американците во оваа категорија поддржаа испраќање повеќе војници во Источна Европа „дури и ако има американски жртви“. Меѓу оние кои правилно ја лоцирале Украина, 34 отсто рекле дека ќе ја одобрат оваа одлука.

Западните власти алармираат со месеци, предупредувајќи дека московските трупи се собираат на заедничката граница пред да започнат потенцијална инвазија, обвинување што Кремљ постојано го негира.

Во јануари, американскиот секретар за одбрана Лојд Остин објави дека Бајден одобрил дополнителна воена помош од 200 милиони долари за Украина еден месец претходно, вклучително и противтенковски ракети Javelin и „големи количини артилерија“.

Шефот на Пентагон претходно погрешно сугерираше дека „Советскиот сојуз“ може да нареди упад во Украина и покрај тоа што српот и чеканот паднаа пред три децении.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нова провокативна изјава на Медведев: Русија да…

Русија треба да направи се за да…

Сијарто: Ако не ја запреме војната стотици…

Стратегијата на Европската унија и НАТО не…

Мицкоски од Вашингтон: Регионот наместо со минатото,…

Регионот да се занимава со иднината, не…

Муцунски: Билатералните односи со посебен акцент на…

Министерот за надворешни работи и надворешна трговија,…

Кина до НАТО: Добро размислете што правите…

Кина го советува НАТО да размисли за…