Утре ќе се реализира првиот лет од редовната авионска линија Скопје – Софија

t

Утре почнува редовната авиолинија Софија-Скопје.

Првиот лет ќе се реализира во 05.30 часот кога на Меѓународниот аеродром Скопје треба да пристигне авионот на компанијата „Гуливер“.


Авионското поврзување меѓу Скопје и Софија е првиот конкретен чекор на соработката што ја најавија по првата средба премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков што се одржа на 18 јануари годинава во земјава.

Симболично, првиот лет со кој се возобнови авиолинијата беше реализиран на 11-ти минатиот месец. Со него од Софија во Скопје пристигнаа македонска и бугарска делегација предводени од министерот за транспорт Благој Бочварски и неговиот бугарски колега Николај Сабев. Целта е Македонија и Бугарија подобро да се поврзат. Двете земји имаат потпишано Договор за добрососедство, со кој треба да се унапреди соработката во повеќе области.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров се закани: Руската амбасада во Софија…

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави…

Повторно голем број санкционирани возачи за едно…

Министерството за внатрешни работи во текот на…

Приведен скопјанец: Крадел од возила на паркингот…

На 02.07.2022 во 06.40 часот на ул.„11ти…

Утре без струја ќе останат неколку скопски…

Од ЕВН Македонија АД информираат дека утре без…

(Видео) Поплава на “Пластичарска”, возила се заглавени…

Силно невреме со силен ветер, дожд и…