Уште еден земјотрес, битолчани повторно излегоа на улица

t

Во 16:30 регистриран е уште еден потрес со јачина од 3 степени според Рихтер.

Во 16:14 часот беше регистриран посилен земјотрес во реонот на Лерин, во соседна Грција.

Според информациите од Европскиот медитерански сеизмолошки центар јачината била меѓу 4,3 и 4,5 степени според Рихтеровата сакала, а бил на длабочина од 2 км.

Двата земјотреса инаку се почувствувани и во Битола. Повторно грѓаните на Битола излегоа на улиците. Тие веќе два дена се во страв поради честите целни потреси. Првата серија земјотреси во неделата ноќта во Битола предизвикаа оштетувања и во објекти од училишта, градинки и други институции. Оштетувања има и во индивидуални куќи, како и во згради.

Општина Битола формираше Комисија за проценка на штети составена од експерти која ќе излезе на терен и ќе направи увид врз оштетувањата кои ќе бидат исплатени со средства најверојатно од ребаланс на буџетот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Почина Силјан Мицевски, поранешен градоначалник на Битола…

Почина Силјан Мицевски (78), поранешен градоначалник на…

Запленети околу 7000 парчиња пиротехнички средства во…

На 23.12.2023 полициски службеници од СВР Битола…

Пет грчки банки и една Асоцијација ќе…

Комисијата за конкурентност на Грција изрекла казни…

Грција очајно бара работници

Мигрантите ќе добијат тригодишен престој во Грција. …

Битола вечерва е најзагаден град во Македонија!…

Битола вечерва е најзагаден град во Македонија,…