Објавено на:

УШТЕ ЕДЕН ПРОТИВНИК НА ПЕТКОВ: Партијата на Генералот Стефан Јанев ќе се вика „Бугарски подем“

t

Партијата на поранешниот министер за одбрана и поранешен привремен премиер Стефан Јанев ќе се вика “Бугарски подем.“

Тој ова го објави на својот Фејсбук профил.


„Не можеме повеќе да стоиме со скрстени раце! Време е да се разбудиме. Време е, како активни граѓани, да преземеме одговорност за судбината на нашата сопствена нација и држава. Во тој поглед, јас и група истомисленици решивме да ставиме почеток на нова политичка формација, која ја нарековме „БУГАРСКИ ПОДЕМ“!“, пишува на профилот на Јанев.

Објаснувањето за изборот на името е следното:

„Затоа што нашата одговорност е кон Бугарија и кон иднината на бугарските деца! Затоа што Бугарија е земја со илјадагодишна историја, која успеала да го задржи своето име во перипетиите на времето. Наша должност е да продолжиме да ја браниме и во иднина! Затоа што е крајно време да престанеме да зборуваме за „стабилност“ и „одржливост“! Понижено национално достоинство?! До општествено распаѓање?! Имитација на демократија?!“

Според неговата публикација, време е да се зборува за „нов почеток“ и дека е „време да си кажеме дека мора да заврши безвременоста во која живееме и која не закова на дното“. Тоа би можело да се случи само кога „ќе престанеме да мислиме дека злосторствата на компромитираната политичка елита се нашата судбина, против која сме немоќни“.

Првиот собир на новата формација ќе се одржи на 5 мај.

Стефан Јанев помалку од три месеци беше министер за одбрана во коалициската влада, а на почетокот на март беше сменет од Драгомир Заков.

Премиерот Кирил Петков во своите причини за ослободувањето рече дека Јанев води „своја надворешна политика“, дека и рекол на владата дека неговото останување во кабинетот е функција на стабилноста на владата и го нарече она што се случува во Украина „операција“ наместо војна.

Резервскиот генерал Стефан Јанев минатата година ги предводеше двете преодни влади на претседателот Румен Радев и беше функционер на претседателството.

Фото: ФБ Стефан Јанев

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Собранието одржа седум пленарни седници

Во Собранието денеска се одржаа седум пленарни…

Се сеќавате на Дамијано Томази, легендарниот фудбалер…

Се сеќавате на Дамијано Томази, легендарниот фудбалер…

Јапонската влада со апел до граѓаните: Трошете…

Јапонската влада ги повика луѓето да трошат…

Ѓоковиќ успешно ја мина првата пречка на…

Новак: Не беше лесно, сервисот ми помогна..…

Граѓаните имаат сериозни проблеми да си ги…

Државата не ги ни спомнува, а граѓаните…