Уште една земја и сврте грб на САД, нема да испрати вojcка во Украина во случај на koнфликт со Русија

t

Шпанската министерка за одбрана Маргарита Роблес денеска изјави дека земјата никогаш не размислувала за испраќање војници во Украина во услови на растечки тензии со Русија.

Иако Шпанија неодамна распореди воени бродови во мисиите на НАТО во Црното Море и понуди да испрати борбени авиони во Бугарија, Роблес за телевизијата Онда Церо изјави дека земјата не планира шпанските војници да се борат на украинска територија.

„Членот 5 од НАТО бара кога има агресија врз сојузничка земја, сите останати мора да одговорат. Но, Украина не припаѓа на алијансата“, рече Роблс.

Роблес нагласи дека Шпанија е вклучена исклучиво во постојаните мисии на НАТО, кои се неофанзивни и фокусирани на одвраќање конфликти и одржување на мирот.

Роблес рече дека Русија нема право да ѝ кажува на Украина што да прави, па таа рече дека во моментов во светот се водат најмалку 34 војни и дека мора да се работи за изградба на глобален мир.

Неодамнешните потези на Шпанија да го забрза распоредувањето во мисиите на НАТО околу Украина предизвикаа тензии во владата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Гутереш: Невозможно е горливите светски проблеми да…

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

(Видео) Двајца загинаа, а уште толку се…

Двајца загинаа, а уште две лица се…