Уште една членка на ЕУ ги укина Ковид сертификатите

t

Литванија ја суспендираше употребата на сертификати за ковид, иако земјата има висока стапка на инфекција.

Од денеска нема да треба да се покажува потврда за влез во ресторани, продавници, театри, кина, музеи и слично, пишува агенцијата ДПА.

Истовремено, укината е и обврската на вработените во одредени занимања – вклучително и здравствениот и образовниот сектор – редовно да се тестираат.

Останатите мерки остануваат валидни во рестораните и на јавните настани. Маските и социјалното растојание се уште се задолжителни.

Литванското Министерство за здравство наведува дека сертификатите за ковид одиграле важна улога во борбата против пандемијата.

Сепак, со ширењето на позаразната варијанта омикрон, ризикот од инфекција постои и за вакцинираните и за оние кои биле заразени, што значи дека ефективноста на потврдата за ковид е значително намалена, велат од Министерството.

Владата не ја отфрли можноста за повторно воведување на сертификати за коронавирус доколку тоа го бара ситуацијата, пишува Јутарњи лист.

Литванија го воведе дигиталниот сертификат во мај 2021 година и оттогаш повеќе од 2 милиони луѓе го презедоа сертификатот.

Во Литванија, како и во многу други земји, зголемен е бројот на заразени со омикрон.
Во земја со речиси 3 милиони жители, од почетокот на пандемијата се регистрирани повеќе од 740 илјади случаи на зарази и 7.900 смртни случаи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Голем удар за Србија: Блинкен вели пет…

Американскиот државен секретар Антони Блинкен очекува дека…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Унгарија го блокираше барањето на земјите-членки на…

Унгарија го блокираше заедничкото барање на земјите-членки…

Свесни сме дека направивме многу отстапки, но…

Вицепремиерот за европски интеграции, Бојан Маричиќ, вечерва…

Вучиќ не верува дека Србија ќе стане…

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека не…