Објавено на:

Уште ова ни требаше: Можен е глобален недостиг на нафта, предупредува Саудиска Арабија

t

Глобалниот пазар на нафта е тесен, смета шефот на „Сауди Арамко“, најголемиот светски производител на нафта.

И тоа не навестува добро за светот кој сè уште многу се потпира на фосилните горива.

„Денес има резервен капацитет кој е исклучително мал. „Ако Кина се отвори и нејзината економија почне да се подобрува или воздухопловната индустрија почне да бара повеќе авионско гориво, ќе го доведете во опасност резервниот капацитет“, рече извршниот директор на „Сауди Арамко“, Амин Насер на конференција во Лондон.

Тој предупредува дека цената на нафтата може повторно брзо да се зголеми.

„Кога го уништувате резервниот капацитет, светот треба да биде загрижен. Нема да има простор за решение за никаков застој – каков било прекин, каков било непредвиден настан насекаде во светот“, додаде тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Јакимовски: Драги мои сограѓани, две работи…

Драги мои сограѓани, две работи ве молам,…

Потребна е помош за лекување на Дијана…

Се бараат донации од сите хумани луѓе…

(Видео) Јакимовски: Зошто Бујар Османи ако сака…

Геноцид е кога уништуваш се, кога убиваш…

Не можеше послатко: Интер е новиот шампион…

На пет кола пред крајот на сезоната…

Ахмети: За грешките на Мицкоски сметката не…

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети вечерва во…