Објавено на:

Уште ова требаше: Германски неонацисти заминуваат да убиваат Руси во Украина

t

Германските безбедносни служби предупредуваат дека повеќе германски неонацисти тргнале кон Украина за да се приклучат во борбата на украинските власти.

Според германските медиуми, станува збор за десетици луѓе од десничарското радикално опкружување, кои веќе се на борбените линии или имаат намера да патуваат таму. Дванаесет неонацисти од Германија веќе се вратиле од Украина, тврди веб-страницата „Цајт“.

Неименуван извор од германското МВР во Берлин посочува дека во борбите се вклучени мал број десничарски екстремисти, а останатите сакаат да се пријават директно на местото на настанот, односно наводно да пружат помош.

„Безбедносните сили имаат голем интерес да ги спречат екстремистите да ја напуштат земјата“, подвлече портпаролот на министерството, додавајќи дека неколку лица, кои биле следени од службите, биле спречени да заминат за Украина.

Медиумите потсетуваат дека ваквиот развој на настаните е многу незгоден, имајќи го предвид фактот дека Кремљ војната ја оправдува со „денацификација“ на Украина.

Се потсетува и дека во 2013/2014 година, кога се случи соборувањето на прорускиот претседател на Украина, Виктор Јануковиќ, биле основани неколку десничарски групи, кои потоа, наводно, биле распуштени.

Некои десничари, додаваат медиумите, морале да одговараат за воени злосторства во источна Украина, но украинската армија во војната против Русија се потпира и на баталјонот „Азов“, кој се смета за ултранационалистички и неонацистички.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Планетата спасена: Вселенското летало на НАСА успешно…

Американската вселенска агенција (НАСА) доцна синоќа со…

Независно судство: САД ја санкционираше шефицата на…

Шефицата на Обвинителството во Босна и Хергцеговина,…

(Видео) Жестоко на трибините: Романците им скандираа…

Немири во Романија: Навивачите скандираа „Србија, Србија“,…

Еврото далеку зад доларот! Курсна листа на…

Според курсната листа на Народната банка на…

(Фото) Кај е Гоце? Нека стане, го…

Вчерашниот фудбалски натпревар меѓу Македонија и Бугарија…